Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’den mahallî çip atağı ve üretim rekoru

Çin Mayıs ayında 30 milyar adede yakın çip üreterek geçen yılın tıpkı devrine nazaran üretimini yüzde 38 artırdı. Çin yıl başından bu yana toplamda 140 milyar adet çip üretirken ülke lokal yarı iletken sanayisini destekleyerek ABD teknolojilerine bağımlılığını azaltmayı planlıyor.

Çin Lideri Şi Jinping, teknolojide kendi kendine yeterliliği sağlamak ve mahallî kesimin ABD yaptırımlarının üstesinden gelmesi için Lider Yardımcısı Liu He’yi görevlendirdi.

Liu, üçüncü jenerasyon çiplerin üretilmesi için geliştirme ve kapasite çalışmalarını yapmak için görevlendirilirken bu teknolojiye ulaşmak için gereken siyasi ve finansal takviyenin formüle edilmesi için de çalışacak.

2282468 c50a708fb416e5b866bdc40bef2850d0
İlgili Haberler

Çin çip savaşlarına hazırlıyor

Lider Donald Trump periyodunda uygulamaya konan yaptırımlar Huawei Technologies’in akıllı telefon faaliyetlerini etkilerken çip üreticilerinin şirketin HiSilicon iştirakinden uzaklaşmasına neden olmuştu.

“Çin dünyanın en büyük çip kullanıcısı ve tedarik zincirinin müdafaası yüksek değere sahip” diyen ICwise Başanalisti Gu Wenjun, hiç bir tekil ülke için tedarik zincirini denetim etmenin mümkün olmadığını lakin bir devletin uğraşlarının şirketinkinden daha kuvvetli olabileceğini söyledi.

Şi’nin en güvendiği kurmaylarından Liu He’nin bu projenin başına getirilmesiyse lokal çip üretiminin ne derece büyük bir değere sahip olduğunu gösteriyor.

Comments are closed.