Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’den İran görüşmelerinde hızlanma daveti

Çin, ABD’ye İran yaptırımlarının kaldırılması konusunda yeni bir davette bulundu.

Çin’in Viyana Büyükelçiliği Twitter’dan yaptığı paylaşımda İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda vakit kaybettiren görüşmelerden vazgeçilmesi daveti yaptı.

Büyükelçi Wang Qun, dünya güçlerinin 3 yıl evvel mutabakattan çıkan ABD’nin tekrar bu türlü bir şey yapmasına mani olacak faal adımlar atması gerektiğini söyledi.

İran ve 5+1 ülkelerinin temsilcileri 2015’te getirilen nükleer muahedenin yine tesis edilmesi görüşmelerinin 5. çeşidi için Mayıs ayında Viyana’da bir ortaya gelmişti.

İran ile Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya ile yürütülen nükleer mutabakat bahisli beşinci çeşit görüşmelerin en son olması bekleniyor.

İlgili Haberler

Manevî ve Şi Mayıs sonunda görüşmüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî ile Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Mayıs ayının sonunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştilerdi.

Görüşmede Manevî, Çin’in nükleer mutabakatla ilgili tavrından övgüyle bahsederken, Arak Su Reaktörü konusunda nükleer mutabakat çerçevesinde iki ülke ortasında yapılan iş birliğinin devam etmesinin kıymetine işaret etti.

Manevî, Çin ile İran ortasında 50 yıla dayanan bağların daha da geliştiğini belirterek, imzalanan 25 yıllık Kapsamlı İş Birliği Mutabakatı’nın bu münasebetlerin geleceği için stratejik değere sahip olduğunu tabir etti.

Nükleer mutabakatla ilgili ABD’yi eleştiren Şi, şunları kaydetti:

“ABD istediği vakit nükleer muahededen çıkıp, sonra tekrar dönemez. ABD’nin nükleer mutabakata dönmesi için İran’a uyguladığı tüm yaptırımları kaldırması mecburidir.”

Comments are closed.