Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’de ikinci Jack Ma hadisesi mı?

İnternet üzerinden tüketici eserleri, cümbüş, yemek teslimatı ve seyahat hizmeti veren Meituan-Dianping platformunun kurucusu olan Wang Xing’in birçok kişi tarafından hükümeti üstü kapalı eleştirdiği şiiri ülke genelinde büyük yankı buldu.

Bloomberg’in haberine nazaran, Wang Xing’ın Tang Hanedanlığı devrine ilişkin olan şiiri yayımlanmasının akabinde, Pekin yetkilileri Wang’a ilgi odağı olmaktan kaçınması konusunda ihtarda bulundu.

İlgili Haberler

Tertip tersi sözlerin bulunduğu şiir, Meituan’ın paylarında iki gün içinde 26 milyar dolarlık bir satışı tetikledi. Wang yaptığı açıklamada, şiirinin içinde bulunduğu sanayisinin dar görüşlülüğünü maksat aldığını vurguladı.

Kimi yatırımcılar, Wang’ın çıkışını Alibaba Group Holding Ltd.’nin kurucusu Jack Ma’nın geçen yıl Çinli yetkililere yönelik yaptığı tenkitlerle benzerlik gösterdiğini belirtti.

Meituan’ın kurucusu Wang husus hakkında yazılı bir açıklama yapma talebine yanıt vermezken, husus hakkında bilgi sahibi olan şahıslar, Pekin’den Wang’ın paylaşımı hakkında muhtemel öbür bir ihtarın gelmeyeceği aktarıldı.

Comments are closed.