Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin, uzayda istasyon kurma yolunda ilerliyor

Çin’in Dünya yörüngesinde kurmakta olduğu uzay istasyonuna gönderdiği 3 kişilik astronot grubunun istasyonun ana modülü olan çekirdek modüle vardığı bildirildi.

Çin haber ajansı Şinhua’nın haberine nazaran, astronotları taşıyan Şıncou-12 (İlahi Gemi-12) uzay mekiği, sabahki fırlatışın akabinde uzay istasyonunu çekirdek modülü Tienhı’ya (Göksel Uyum) demirledi.

Astronotlar Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo, mekikten modüle girerek seferi sonlandırdı.

Lokal saatle 18.48’de (TSİ 11.48) modüle giriş yapan astronotlar, kurulmakta olan uzay istasyonunun birinci konukları oldu.

Astronotların, gelecek yıl gönderilmesi planlanan iki laboratuvar modülü için çeşitli çalışmalar ve deneyler yürütmek, ekipmanı test etmek ve istasyonun genişlemesi için hazırlık yapmak için modülde 3 ay kalması planlanıyor.

Şencou-12 uzay mekiği, lokal saatle 09.22’de (TSİ 04.22) Uzun Yürüyüş-2F roketiyle Gobi Çölü’ndeki Ciukuan Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Mekiğin 4 ila 6 saat içinde Dünya yörüngesinde bir dizi ayarlama yaparak istasyonuna demirleyeceği bildirilmişti.

İlgili Haberler

Çin’in uzay istasyonu kurma planı

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemesi nedeniyle 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık aktif olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık birebir boyutlarda olacak.

Çin, Tienhı (Göksel Uyum) ismi verilen istasyonun çekirdek modülünü 29 Nisan’da fırlatmıştı. Akabinde 29 Mayıs’ta Tiencou-2 (Gök gemisi-2) kargo mekiği ile istasyona bir ikmal seferi düzenlenmişti.

Çekirdek modüle ek olarak “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) isimlerini taşıyan laboratuvar modülleri de 2022’de uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasının akabinde, sonraki yıllarda “Şüntien” (Gökleri Dolaşmak) ismi verilen uzay teleskobu, başka bir modül olarak istasyona eklenecek.

“Tiengong” (Göksel Saray) ismi verilen istasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için 4 beşerli sefer ve 4 kargo seferi yapılması planlanıyor.

Comments are closed.