Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin NATO Tepesi’nden çıkan bildirilere reaksiyon gösterdi

ABD Biden idaresi Batılı müttefiklerini Çin’e karşı daha sert bir tavır almaya çağırırken, Çin rastgele bir tedbir olması durumunda NATO’ya seyirci kalmayacakları ikazında bulundu.

Ülkenin Avrupa Birliği temsilciliğinin internet sitesinde yapılan açıklamada Pekin’in rastgele bir ülke için sistematik risk oluşturmadığı ve NATO’nun Çin’in askeri gücünü abartılı bir değerlendirmeye tabi tuttuğu belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten NATO’ya diyalog ve işbirliği daveti yapılırken ittifakın milletlerarası ve bölgesel istikrar için çalışması gerektiği vurgulandı.

NATO Doruğu’nun başlıklarından biri Çin oldu

İlgili Haberler

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tepe toplantısında başkanların Rusya ve Çin’den yükselen tehditlere karşı hem diyalog hem savunma metoduyla hareket etme konusunda bağlılıklarını vurguladıklarını söyledi.

Stoltenberg, Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen NATO Doruğu’nun akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Öbür müttefiklerin de Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bilhassa Rusya ve Çin üzere otoriter rejimlerin yol açtığı yeni sınamalara karşı birlikte hareket etmesinde fikir birliğine vardıklarını lisana getiren Stoltenberg, “Rusya ile bağlantımız Soğuk Savaş’tan sonraki en düşük düzeyinde. Moskova’nın agresif hareketleri güvenliğimizi tehdit ediyor.” diye konuştu.

Stoltenberg, NATO’nun kendini savunurken, Rusya ile öteki yandan diyalog kurmakta istekli olduğunu vurguladı.

Ukrayna ve Gürcistan’ı destekleme, silahlanma denetimi ve iklim değişikliği üzere hususlarda müttefik ülke başkanları ortasında tam ahenk olduğuna işaret eden Stoltenberg, Çin’den yönelen tehditlere karşı bu ülke ile de bağ kurulmasının kıymetine değindi.

Comments are closed.