Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin ile yeni swap mutabakatı nasıl yankılandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Brüksel yolunda yaptığı Çin ile rezerv mutabakatı haberi iktisat kamuoyunda yankı yarattı.

Erdoğan, Çin’in yükselişinin de ele alınacağı NATO Zirvesi’ne hareketi öncesi Çin ile yeni swap muahedesi yapıldığını duyurdu. Rezervlerin sorulması üzerine Türkiye’nin brüt rezervlerinin 100 milyar dolara ulaştığını söyleyen Erdoğan, Çin ile yeni 3,6 milyar dolarlık swap muahedesi yapıldığını bildirdi. Yeni mutabakatla 6 milyar dolarlık bir swap mutabakatına ulaşıldığını belirten Erdoğan “Başbakanlığım devrinde (rezervlerde) 135 milyar dolara kadar çıkmıştık. İnşallah bu tırmanış artık tekrar başlıyor ve bu tırmanışı da devam ettireceğiz” tabirlerini kullandı.

Yeni swap muahedesini pahalandıran uzmanlar pratik olarak bu muahedenin tesirli olmayacağına dikkat çekti.

Stratejist Cihan Kırıkoğlu, Çin ile artan swap ölçüsünün pratik manada piyasa tesirinin olmayacağını belirtti. Kırıkoğlu, “Yuan girişi ile merkez bankasının brüt rezervi 3,6 milyar dolar artacak olsa da, yabancı bir ülke merkez bankasının bize verdiği mahallî parayı açık piyasada TL’nin bedelini korumak yahut Döviz talebini bastırmak için satamayacağımız için aslında kullanılabilir brüt rezervimiz değişmemiş oluyor” sözlerini kullandı.

İlgili Haberler

“Sadece rezervlerin yüksek görünmesine yarıyor”

Ekonomist Haluk Bürümcekçi de emsal bir değerlendirmede bulundu. Bürümcekçi raporunda “Swap muahedeleri ile elde edilen döviz rezervleri, Çin örneğinde olduğu üzere dış ticaret emelli mahallî para üniteleri cinsinden ödeme yapılması üzere bir kullanım dışında öteki bir kullanıma (piyasaya döviz satışı v.b) husus olmuyor. Dolayısı ile yalnızca rezervlerin ve net rezervlerin daha yüksek düzeyde görünmesine yarıyor.” değerlendirmesini yaptı.

IMF’den rezerv uyarısı

Rezerv konusu Cuma akşamı milletlerarası para fonu IMF tarafından yapılan ikazla yine gündeme gelmişti. IMF yetkilileri, Unsur 4 kapsamında yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin düşük rezervi gölgesinde şoklara karşı kırılgan olduğunu belirtti. Türkiye’nin brüt rezervlerinin tavsiye edilen yeterlilik aralığının çok altında olduğu belirtilen IMF açıklamasında Merkez Bankası’nın döviz swapları çıkarıldığında net memleketler arası rezervlerin de negatif düzeyde olduğu vurgulandı.

Comments are closed.