Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin artan fiyatlara karşı saklı emtia rezervlerini kullanacak

Çin artan emtia fiyatlarına karşı bilinmeyen ve devasa rezervlerine başvurmaya hazırlanıyor. Piyasadaki fiyatlar üzerindeki denetimini güçlendirmek için domuz eti stoklarını artırmayı planlayan Çin, tıpkı vakitte kömür rezervi altyapısının daha süratli inşa edilmesi için de telkinde bulundu.

Bloomberg News’un haberine nazaran, yükselen güç maliyetleri için tavan fiyat uygulamaya da hazırlanan ülke, artan endüstriyel metal fiyatlarını indirmek içinse son kullanıcıya direkt bakır, alüminyum ve çinko satışı yapmayı planlıyor.

Çin devlet rezervlerinde ne kadarlık bir emtia varlığı tuttuğunu kamuoyuyla paylaşmıyor ancak hükümetin fiyatlardaki yükselişi sınırlamak için gizlice emtia stokladığı biliniyor.

“Piyasaya istikrar getirebilir”

İlgili Haberler

ING Bank Çin Başekonomisti Iris Pang, devlet rezervlerinin kullanılmasının kendi kendini besleyen aşağı istikametli bir ruhsal fiyat döngüsü yaratacağını belirterek “Spekülatörleri uzun konum almaktan caydırarak piyasaya istikrar getirebilir” dedi.

Haberde talep edilen metal ölçüsünde bir alt hudut olacağı belirtiliyor. Bakır için bu hududun en az 500 bin ton olduğu ve bu talebin aylık olarak yapılabileceği belirtilirken alt huduttan ötürü bu düzenlemelerin büyük firmalarla hudutlu kalacağı vurgulanıyor.

Emtia fiyatları son 10 yıldaki en yüksek düzeylere ulaşırken global toparlanma da giderek hızlanıyor. Bu da imalatçıların yakında artan fiyatları tüketicilere yansıtmak zorunda kalacağına dair kaygıları artırıyor.

Çin halihazırda emtia vadeli süreçler piyasasını gaye almış ve spekülatörlerin fiyatları artırmasını engellemişti.

Comments are closed.