Ultimate magazine theme for WordPress.

CDU, Saksonya-Anhalt’ta sağ popülistlere fark attı

Saksonya-Anhalt eyalet seçimlerinde, Hrıstiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) sağ popülist parti AfD’ye açık fark atması, Almanya siyasetinde Merkel sonrası periyoda ait kıymetli sinyaller verdi.

Sonuçlar, 60 yaşındaki parti önderi Armin Laschet’in Eylül ayında yapılacak olan genel seçimler öncesi, Hıristiyan Demokratlara başarılı bir halde liderlik edebileceğine işaret etti. Son açıklanan mahallî seçim sonuçlarının, Laschet’in Avrupa’nın en büyük iktisadını yönetme konusundaki kuşkuları giderdiği düşünülüyor.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi seçimlerinde çok yeterli bir sonuç aldığını söyledi. Bu seçim sonucunun 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere Şansölye adayı ve CDU Genel Lideri Armin Laschet ile girecek CDU’ya ayrıyeten bir güç katacağını vurguladı.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Federal Meclis Kümesi Lideri Ralph Brinkhaus da, CDU’nun Saksonya-Anhalt’ta elde ettiği zaferin birebir vakitte Laschet’in de galibiyeti olduğunu belirterek, bu seçim sonucunun CDU’nun genel lideri Laschet ile hükümete gelebileceğini gösterdiğini tabir etti.

İlgili Haberler

Saksonya-Anhalt eyaleti kritik değere sahipti

Almanya’da Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde yapılan son seçim olması sebebiyle ülkede gözler Saksonya-Anhalt eyaletine çevrilmişti.

Başbakan Angela Merkel’in aday olmayacağı genel seçimlerde CDU/CSU, Armin Laschet’i Nisan ayında başbakan adayı olarak göstermişti.

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde yapılan seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik ve AfD’nin akabinde üçüncü sırada yüzde 11,0 ile Sol Parti yer aldı. Federal Hükümet’in ortağı Toplumsal Demokrat Parti (SPD) yalnızca yüzde 8,4 oy oranına ulaşabildi. Yeşiller’in oy oranı yüzde 5,9 Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oy oranı yüzde 6,4 olarak kaydedildi.

Comments are closed.