Ultimate magazine theme for WordPress.

Bundesbank, Almanya büyüme beklentisini yükseltti

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Euro Bölgesi’ne ait büyüme beklentilerini üst istikametli revize etmesinin akabinde Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank) büyüme beklentilerini güncelledi.

Bundesbank, Almanya’ya ait 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,7’ye yükseltti. Bankanın 2021 büyümesine ait evvelki beklentisi yüzde 3 seviyesindeydi.

İlgili Haberler

AMB’nin faiz kararının akabinde basın toplantısında konuşan AMB Lideri Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ne ait büyüme beklentilerinin üst istikametli güncellendiğini duyurmuştu. Buna nazaran, 2021 Euro Bölgesi büyüme beklentisi yüzde 4’ten yüzde 4,6’ya çıkarıldı. 2022 büyüme beklentisi de yüzde 4,1’den yüzde 4,7’ye yükseltildi. 2023 beklentisi ise yüzde 2,1 olarak korundu.

Lagarde toplantıda iktisadın kademeli olarak açıldığını ve bilgiler hizmetler kesimi tarafında toparlanmaya işaret ettiğini belirtmişti. “İkinci yarıda ekonomik aktivitenin hızlanması bekleniyor” diyen Lagarde belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekti. Lagarde Euro Bölgesi’nde büyümeye ait risklerin genel olarak istikrarlı olduğu iletisini vermişti.

“Projeksiyonların incelenmesine çok vakit ayırdık. Üç ay öncesine nazaran görünüm ile ilgili daha iyimseriz.” diye konuşan Lagarde son sinyaller güçlü bir sıçramaya işaret ettiğine vurgu yapmıştı.

Comments are closed.