Ultimate magazine theme for WordPress.

Bugün piyasalarda takip edilecek iki kıymetli gelişme ve beklentiler

Investing.com –  Haftanın en değerli süreç gününde gözler ABD’den gelecek TÜFE verisi ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısına çevrildi.

ABD’de uzun vakittir %2 gayesinin altında olan enflasyon Nisan ayında yıllık %4,2’ye çıkarak son 13 yılın doruğunu gördü. Mayıs beklentisi ise bu oranın %4,7’ye yükselmesi tarafında ve bu yükseliş birebir vakitte enflasyonda yıl içi yükselişin de devam edeceği tekrar buna bağlı Fed’in kelamlı yönlendirmeye geçebileceği beklentilerini artırdı.

Dün tahvil faizi 1,47’ye gerileyerek son bir ayın en düşük düzeyine inerken ABD Dolar Endeksi de 90,0 düzeyi altına indi. Dolar, enflasyon verisi öncesi global piyasalarda bedel kaybetti ve beklentileri çok aşmayan bir oran durumunda dolar satışlarının devam etmesi bekleniyor. Piyasalar için en riskli mümkünlük ise enflasyonun %4,7’yi aşması durumu ki bu muhtemellikte Fed’in varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya açması bekleniyor.

İlgili Haberler

ECB tarafında ise bu ayki toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklenmiyor ama varlık alımlarında azaltma kelam konusu olabilir. Bir evvelki toplantıda göstergelere bağlı adım atılacağı belirtilmişti ve toplantı sonrası süreçte bölge bilgilerindeki toparlanma devam ettiği için bugünkü toplantıda varlık alımlarının düşürülmesine mümkünlük veriliyor.

TSİ 14.45’te ECB faiz kararı açıklanacak, akabinde canlı basın toplantısı yapılacak, ABD’de TÜFE de 15.30’da açıklanacak. Bir taraftan Lagarde’ın açıklamaları öbür tarafta enflasyon sayılarının birebir anda açıklanmasıyla EUR/USD başta olmak üzere paritelerdeki oynaklık artabilir. 1,2160 düzeyi yakınında süreç nazaran paritede 1,2250 direnç 1,21 ise gün içi dayanak olarak görülüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Comments are closed.