Ultimate magazine theme for WordPress.

Bosch’dan çip krizini çözecek atılım

Bosch’un 1 milyar euro yatırımla açtığı yarı iletken fabrikası tedarik zahmetlerinden ve Avrupa’nın Asya ya da ABD’ye bağımlılığından kaynaklanan problemlere deva olabilir.

Almanya’nın Dresden kentine yakın bir bölgede kurulan fabrikada üretilen birinci çip gelecek ay elektronik aletlerin üretiminde kullanılacak.

Bosch İdare Şurası Üyesi Harald Kroeger hususla ilgili “Üretimin vakit almasından ötürü süratli bir düzelme olamyacak lakin yeni fabrika mutlaka kapasiteyi artıracak. Her çip uygun çiptir” dedi.

İlgili Haberler

Japonya’da bir fabrikanın yanması ve Texas’taki fırtınadan ötürü ziyan gören fabrikanın kapanmasıyla çip tedarik kahrı birçok bölümde üretimi etkilemişti.

Çip tedarikindeki problemlere karşı kırılganlığı yüksek olan Avrupa Birliği de on yıl içerisinde global üretimin en az yüzde 20’si kadar çip üretimi gerçekleştirme gayesi koydu.

Geçen ay fabrikanın açılışına imajlı olarak katılan Merkel ise “Eğer AB üzere bir blok mikroçip üretemiyorsa bu bahiste kendimi rahat hissetmezdim. Şayet bir otomobil ülkesiyseniz ana kesimlerden birini üretememeniz hiç de düzgün değil” dedi.

Comments are closed.