usta kredi

Borsa güne nasıl başladı, bugün hangi gelişmeler takip edilecek?

Investing.com –  Dün güne 1.415 puandan başlayan BİST 100 günü %0,53 düşüşle 1.402 puandan kapatırken BİST Bankalar günü 1.209 ve BIST Sınai ise günü 2.476 puandan düşüşle kapattı.

Global endekslerde dün Avrupa ve gelişen ülkeler günü düşüşle kapatırken ABD vadelileri ise karışık seyir izledi.

FOMC toplantısı sonrası Fed yetkilileri açıklamalara devam ediyor, dün enflasyon ve para siyasetini kıymetlendiren Dallas Fed Lideri Kaplan ve Atlanta Fed Lideri Bostic, erken sıkılaşma muhtemelliğine dikkat çekti, Fed Lideri Powell ve Fed Eski Lideri olan Hazine Bakanı Yellen ise daha güvercin açıklamalarda bulundu. Yellen, enflasyonun süreksiz olduğunu ve yıl sonu düzeyin %5 altında olacağını ön gördüğünü açıklayarak Fed’in mevcut siyasette da değişime gitmediğini belirtti. Piyasalar ise enflasyondaki yükseliş nedeniyle şahin açıklamalara reaksiyon vermeye devam ediyor. Dün gün içinde sakin seyir izleyen endekslerde günün devamındaki açıklamalarla düşüş oldu.

Geçen hafta düşüş yaşayan BIST 100 Endeksi bu hafta bir ölçü alıcılı olsa da yükseliş ataklarının sonlu kaldığı görülüyor. Endekste 1.400-1.430 aralığı süreç bölgesi olarak görülürken 1.390 düzeyi ve altı ise satış bölgesi olarak takip ediliyor.

Dünkü olumlu açılışın akabinde günü düşüşle kapatan endeks, haftanın 4. süreç gününe %0,21 yükselişle 1.405 puandan başladı. Yurt içinde fiyatlamaları etkileyecek negatif gelişmenin olmamasıyla global gelişmelere bağlı fiyatlamayı öne çıkarıyor. Bugün yurt içinde imalat inancı ve kapasite kullanım oranı ile haftalık para ve banka istatistikleri açıklanacak. ABD cephesinde ise haftalık işsizlik maaşı müracaatları ile birinci çeyrek büyümenin son okunması açıklanacak. İngiltere Merkez Bankasının da faiz kararı açıklanacak.

Müellif: Deniz Engin

Comments are closed.