Ultimate magazine theme for WordPress.

Bildirim altın üretimini vurdu, atölyeler kapanıyor

MEHMET FİLOĞLU

Altın ithalatına getirilen düzenleme sonrası, son iki ayda ticarette sert düşüş görüldü. Şubat sonunda ithal edilen altının niteliğinin belirlenmesi için standart dışı işlenmemiş değerli maden ithalinde gümrük yönetimlerine “ayar raporu” ibraz edilmesi zarurî hale getirildi. Bunun üzerine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran toplam ithalat Mart’ta yüzde 59, Nisan’da yüzde 54 geriledi. Böylece 3 yıl sonra birinci defa altında dış ticaret fazlası verildi.

Bekleme mühleti iş yapamaz hale getirdi

Bloomberg HT’ye konuşan dal kaynakları düzenlemenin kendilerini iş yapamaz hale getirdiğini belirtti. Bilhassa ‘ayar raporu’nun yalnızca Darphane tarafından verilmesi bekleme müddetlerini 15 güne kadar çıkarıyor. Daha evvel 16 özel ayar meskeni ile bu süreç birebir gün içinde yapılabiliyordu. Uzayan mühletler üreticilerin taşıma maliyetini artırıyor. Kelam konusu durum Türkiye’nin işlenmiş altın talebinin yurt dışından karşılanmasını riskini yükseltiyor.

Bakanlıklardan karışık sinyal geliyor

İlgili Haberler

Dal yetkilileri sorunun tahlili için Ankara’daki yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Fakat şimdiye kadar bir ilerleme sağlanamadı. Hususla birden fazla bakanlığın ilgilenmesi tahlili zorlaştırıyor. Üreticiler 10 Haziran’da bir sefer daha Ankara’ya gidip problemlerini anlatacak.

Bloomberg HT’ye konuşan bir kaynak, “Altın ithalatınaa olumsuz yaklaşılıyor fakat biz standart dışı altını işleyip katma kıymetle satıyoruz. Mevcut durum bunu imkansız hale getiriyor” dedi. Birebir kaynak, şimdiye kadarki görüşmelerde farklı bakanlıkların mevzuya farklı yaklaştığını, birtakım bürokratların altın ticaretini olağan bir mal ticareti olarak görmesinin görüşmeleri tıkadığını belirtti.

Kuyumculuk Dubai’ye kayıyor

Bir öbür kaynak, altın ithalatında yaşanan badirenin kuyumculuk üretimini de olumsuz etkilediğini belirtti. Altın bulmanın zorlaşmasının, üretimin Türkiye’den Dubai’ye kaymasına yol açtığını tabir eden kaynak, birçok atölyenin kapandığını aktardı. Bu mevzuda şimdiye kadar Ankara ile çok sayıda görüşme yapıldı. Kesim temsilcilerinin Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile bu mevzuyu görüşeceği belirtiliyor.

bildirim altin uretimini vurdu atolyeler kapaniyor 0 KYfennzT

3 yıl sonra dış ticaret fazlası verildi

Türkiye, Nisan’da 2018’in Ağustos ayından bu yana birinci sefer altında dış ticaret fazlası verdi. TÜİK bilgilerine nazaran Nisan’da Türkiye’nin altın ihracatı Nisan’da yüzde 225 artarak 314 milyon dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 54 azalarak 300 milyon dolara indi. Böylece 14 milyon dolar ile sonlu da olsa dış ticaret fazlası verildi. Türkiye 2020’de 22,4 milyar dolar ile altında rekor dış ticaret açığı vermişti. Geçen yıl gerçekleşen 37,3 milyar dolarlık cari açığın yüzde 60’ı altın kaynaklı olmuştu.

Comments are closed.