Ultimate magazine theme for WordPress.

Biden: G-7’de Çin’le ilgili adımlardan tatmin oldum

ABD Lideri Joe Biden’ın G-7 doruğunun akabinde yaptığı açıklamalar ABD’nin Çin konusunda doruktan istediklerini aldığına işaret etti.

3 günlük tepenin tamamlanmasının akabinde basın toplantısı düzenleyen Biden, 7 ülkenin Çin’in ekonomik teşebbüsleriyle birlikte insan haklarını ilgilendiren uygulamalarına karşı güçlü bir duruş sergilediğini belirtti.

Biden, “Çin hakkında birçok tedbir var. Ben tatmin oldum” sözlerini kullandı.

Tepe boyunca ABD, zorla çalıştırma ve insan hakları mevzularından Çin’in Jenerasyon ve Yol projesine kadar birçok alanda Çin’e karşı tavır alınması istikametinde etkin bir imaj sergiledi.

İlgili Haberler

Biden basın toplantısında Çin’in koronavirüsün ortaya çıkışıyla ilgili araştırma kapsamında laboratuvarlarına erişimi engellediği konusunu da gündeme getirdiğini belirtti. Biden, ‘bir pandemi daha yaşanmaması için Çin’deki laboratuvarlara erişim sağlanması gerektiğini’ de savundu.

Biden’ın bu istikametteki teşebbüsünün doruğun sonuncu bildirisine de yansıdığı görüldü. Dorukta virüsün kaynağına yönelik Çin’i işaret eden tezler da gündeme geldi. Buna nazaran bildiride bu hususta uzmanların raporlarında tavsiye ettiği üzere Çin’de Kovid-19’un kaynaklarının araştırılmasında vakitli, şeffaf, bilimsel temelde faz-2 araştırması davetinde bulunuldu.

Çin’i ABD’nin stratejik rakibi olarak tanımlayan Biden ABD’de açıkladığı istihdam planının münasebetlerinden birinin Çin’in artan nüfuzu olduğunu belirtti.

Tepede Çin’in Nesil ve Yol projesine karşı yeni bir alternatif altyapı dayanak programı gündeme gelirken, Bloomberg’in elde ettiği son bildiri metnine nazaran Çin daha çok insan hakları ihlalleri hasebiyle ele alındı.

Bu hususta bildiride Çin’e bilhassa Sincan ve Hong Kong konusunda insan hakları ve temel hürriyetlere hürmet duyma daveti yapıldı.

Comments are closed.