Ultimate magazine theme for WordPress.

Biden devrinin aşı ortalaması günde iki milyon doz

ABD Lideri Joe Biden, misyonundaki 150 günde yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı sayısının 300 milyon doza ulaştığını açıkladı.

Biden, Beyaz Saray’da Kovid-19 aşı çalışmalarına ait yaptığı açıklamada, “150 günde 300 milyon doz aşıya ulaştık. Bu çok değerli bir kilometre taşı.” yorumunda bulundu.

Bu sayılara ulaşmalarının baht yapıtı olmadığını, bilim insanlarının, şirketlerin, hükümetin, lokal idarelerin ve Amerikan halkının uğraşının bir sonucu olduğunu vurgulayan Biden, emeği geçen herkese teşekkür etti.

İlgili Haberler

Biden, vazifeye geldiklerinden bu yana aşı çalışmalarında büyük ilerleme kaydettiklerinin altını çizerek, “26 eyalet ve başşehir Washington, şu anda yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılama gayesine ulaşmış durumda. 26 eyalet ve başşehir Washington, yetişkinlerinin yüzde 50’sinden fazlasını büsbütün aşıladı. Salgının başından bu yana en düşük günlük mevt sayılarına ulaştık.” bilgilerini paylaştı.

ABD’deki artan aşılama oranlarıyla hayatın da büyük oranda olağana döndüğüne işaret eden Biden, “Arkadaşlar, geçen yılkinden çok farklı bir yaza gerçek gidiyoruz. Bu yaz keyif yazı olacak. En başından beri kelam verdiğim üzere bunu başaracağız.” dedi.

Biden hala aşılanmamış şahısların vefat ve hastalığı yayma riski olduğuna işaret ederek, “Delta varyantı çok kolay bulaşıyor, mevt riskini artırıyor ve genç beşerler için tehlikeli. Lakin güzel haber şu ki elimizde tahlili var. Bilim ve datalar çok net. Bu varyantlardan korunmanın en uygun yolu, büsbütün aşılanmak.” değerlendirmesinde bulundu.

Comments are closed.