Ultimate magazine theme for WordPress.

Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi yüz yüze diplomasi için bir fırsat

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Lideri Joe Biden’ın birinci yurt dışı ziyaret programında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirterek, 14 Haziran’daki görüşmenin “yüz yüze diplomasi için bir fırsat” olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapacakları ikili görüşmeden beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Psaki, “Bu münasebet, yapan bir formda birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, tıpkı vakitte önemli uyuşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan bağ. Bu, Lider Biden’ın, birinci yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin kıymetli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasiye sahip olmak için bir fırsat.” sözünü kullandı.

Psaki, kelam konusu görüşmede masada hangi hususların olacağı sorusuna ise “Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik mevzularını görüşeceklerine eminim, birebir halde Kovid-19 ve iktisat de hususlar dahilinde olacaktır. Görüşme vakti yaklaştıkça elimizde daha çok ayrıntı olacaktır.” cevabını verdi.

İlgili Haberler

– Biden’ın 1 haftalık Avrupa ziyareti takvimi

ABD Lideri Biden’ın bugün başlayan çeşidinde birinci durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri ortasında G7 Doruğu’na katılacak.

Biden, İngiltere’nin akabinde 13 Haziran günü Belçika’nın başşehri Brüksel’e geçecek. 14 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO Tepesi’ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile lider olarak birinci yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek. Görüşmede ikili bağlantıların kapsamlı halde ele alınması bekleniyor.

Biden, 15 Haziran’da Brüksel’deki ABD-AB Doruğu’na katılacak ve akabinde 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelecek.

Comments are closed.