Ultimate magazine theme for WordPress.

Bakan Muş’tan Gümrük Birliği’ni güncelleme vurgusu

Muş, Brüksel temaslarının akabinde Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenledi.

14 Haziran tarihinde AB Kurulu Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve AB Kurulu İktisattan Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni ile görüşmelerde bulunduğunu bildiren Muş, “AB’nin iktisat ve ticaretten sorumlu en kıymetli iki ismiyle Türkiye ve AB ortasındaki ticari ve ekonomik ilgileri, Türkiye-AB olumlu gündemini ele aldığımız hayli verimli görüşmeler gerçekleştirdik.” dedi.

Muş, 24-25 Haziran’da Brüksel’de AB Önderler Doruğu gerçekleştirileceğini anımsatarak, “Bu dorukta, başka konuların yanı sıra ülkemiz ile ekonomik bağların geleceği de masaya yatırılacak. Bu vesileyle tepe öncesinde gerçekleştirdiğimiz bu temaslarda AB ile ülkemizin stratejik iş birliğinin ehemmiyeti ve Türkiye AB bağlarında olumlu gündem oluşturulmasının hem Türkiye hem de AB çıkarına olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu müşahede ettik. Görüşmelerimizde, AB tarafında ülkemiz ile ekonomik ilgilerin geliştirilmesi konusunda güçlü bir kararlılık olduğunu söz edebilirim.” formunda konuştu.

“İş birliği iki tarafın çıkarına”

Türkiye’nin, global meselelerin tahliline yönelik olarak her vakit milletlerarası iş birliğinden yana hal sergilediğini, insanlığın selameti ismine üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmek için daima ön saflarda yer aldığını vurgulayan Muş, global ve bölgesel problemlerin tahlilinde Türkiye ve AB’nin ortak çalışması ve iş birliği yapmasının her iki tarafın da çıkarına olduğunu kaydetti.

Muş, görüşmelerde AB tarafına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adil ve kalkınmayı destekleyen global inisiyatiflerin öncüsü olduğunu ilettiğini söyledi.

“Önemli ögelerden biri Gümrük Birliği’nin güncellenmesi”

Mehmet Muş, Türkiye ile AB ortasındaki olumlu gündemin değerli ögelerinden birisinin Gümrük Birliği’nin 21. yüzyılın ticari ve ekonomik şartlarına uygun hale getirilmesi ve güncellenmesi olduğuna dikkati çekerek, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesine dönük süreç, Türkiye ile AB’nin ticari ve ekonomik alandaki ilgilerini daha da ileriye taşıyarak iki taraf için de ekonomik faydalar sunacaktır.” dedi.

Muş, global çapta ekonomik ve toplumsal dertlere yol açan pandeminin yanı sıra son yıllarda dünya ticareti ve iktisadında yaşanan belirsizlikler karşısında Türkiye-AB iş birliğinin her vakit olduğundan daha fazla ortak çıkarlar temelinde geliştirilmesine gereksinim bulunduğunu kaydetti.

Pandemi periyodunda bilhassa dünya iktisadında ve ticaretinde, üretimde kimi coğrafyalara çok bağımlılığın sakıncalarının çok açık bir halde görüldüğünü tabir eden Muş, arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve bilhassa birtakım kritik eserlerde stratejik otonominin geliştirilmesinin AB için de temel maksatlardan biri haline geldiğini vurguladı.

“Türkiye, AB ile paydaşlık bağlantısını geliştirmek istemektedir”

İlgili Haberler

Ticaret Bakanı Muş, “Küresel tedarik ve bedel zincirlerinin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi bakımından Türkiye, üretim ve ihracat kapasitesi, dinamik iktisadı ve stratejik pozisyonu ile AB için en kıymetli ortaktır. Daha güçlü bir Türkiye-AB bütünleşmesi, bölgemizdeki tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi, rekabetçiliklerinin daha da artırılması için kıymetli fırsatlar yaratmaktadır.” diye konuştu.

AB tarafı ile görüşmelerde, iştirak ruhuna uygun biçimde karşılıklı olarak atılması gereken adımlar olduğu konusunda mutabık olduklarını aktaran Muş, şöyle devam etti:

“Bu manada, ülkemiz ve AB’nin Hür Ticaret Mutabakatları ortasındaki artan farkın, ayrıyeten ülkemizin AB’nin karar alma düzeneklerinde gereğince yer almamasının Gümrük Birliği’nin işleyişinde yarattığı meseleleri ve tahlil beklentimizi gündeme getirdik. Önümüzdeki periyotta Gümrük Birliği’nde her iki tarafın karşılaştığı yapısal ve ticari meselelerin daha yakın iş birliği ve diyalog içerisinde ele alınması noktasında muhataplarımızla hemfikiriz.”

Gündemdeki değerli bahislerden bir adedinin de, Komite’nin çelik ithalatında uyguladığı korunma tedbirinin müddetini geçen hafta 3 yıl daha uzatma önerisi olduğuna işaret eden Muş, bu hususta, Türkiye-AB olumlu gündemi ve iştirak ruhuna uygun bir biçimde, Türkiye lehine adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Muş, AB’nin önümüzdeki yıllarda izleyeceği siyasetlerin merkezinde yeşil dönüşümün yer alacağını, ticaretinin tarihî olarak yarısına yakınını AB ile gerçekleştiren Türkiye’nin, endüstrisini AB Yeşil Mutabakatı’na dönük siyasetlere entegre etmek üzere çalıştığını, Türkiye ve AB’nin yakın bir iş birliği geliştirmesinin değerli olduğunu vurguladı.

Kurul tarafından yakında açıklanması beklenen “sınırda karbon düzenleme mekanizmasının” Türkiye-AB ticaretine ziyan vermemesi için yakın bir formda çalışmak gerektiğine işaret eden Muş, “Dünyanın karşı karşıya olduğu ekonomik ve ticari zahmetler karşısında Türkiye ile AB ortasında daha yakın bir bütünleşme ve iş birliği, her iki tarafın iktisadına, bölgemizdeki kıymet zincirlerine, endüstrimize ve vatandaşlarımıza değerli yararlar sağlayacaktır. Ekonomik olarak güçlü bir Türkiye’nin, nasıl ki AB’nin çıkarına olacağı aşikar ise güçlü bir AB’nin varlığının da Türkiye’nin çıkarına olacağı açıktır.” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin, AB ile iştirak alakasını geliştirmek istediğini tabir eden Muş, “Bu kapsamda AB’nin de Türkiye-AB müspet gündemini hayata geçirmek için kararlı adımlar atmasını beklemektedir.” dedi.

“Komisyon’un olumlu yaklaşmasını umuyoruz”

Mehmet Muş, bir gazetecinin Gümrük Birliği güncellemesine ait sorusu üzerine, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Türkiye ve AB’nin ekonomik olarak her iki tarafın faydasına. Burada herkes mutabık.” sözlerini kullandı.

Gümrük Birliği’nin imzalanmasının üzerinden uzun yıllar geçtiğini hatırlatan Muş, “Uygulamalarda aksaklıklar, sorunlar var. Bu AB tarafından da kabul ediliyor. Biz 24-25 Haziran’da yapılacak olan Önderler Tepesi’nde Konsey’den bu kademede bir karar çıkmasını beklediğimizi onlara tabir ettik. Komite’nin olumlu yaklaşmasını umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bu manadaki diplomatik teşebbüslerini sürdüreceğini belirten Muş, “Yaklaşımlarının olumlu olduğunu düşünüyorum. Biz burada olumlu bir hava gördük.” dedi.

Comments are closed.