Ultimate magazine theme for WordPress.

Bakan Muş: Ziyaretlerimizin olumlu bir yansıması olacak

Muş, üst seviye ikili görüşmeler gerçekleştirdiği Çekya, Macaristan ve Polonya ziyaretine ait AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bu üç ülkeye 24-25 Haziran’da yapılacak Avrupa Birliği Başkanlar Tepesi öncesinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ait takviyelerini daha net ve açık halde almak maksadıyla gittiklerine işaret eden Muş, “Bizim bu tepeden beklentimiz, Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle alakalı vazifenin Kurula verilmesi istikametinde. Her üç ülkeyle de hem bu hususları ele aldık hem de kendi şirketlerimizin oradaki yatırımları, bu ülkelerin ülkemizdeki yatırımlarından tutun da karşılıklı olarak ticari amaçlarımıza nasıl yaklaşırız, bu bahisleri konuştuk.” tabirini kullandı.

Muş, Çekya’da Başbakan Yardımcısı, Sanayi, Ticaret ve Ulaştırma Bakanı Karel Havlicek ile görüştüğünü ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktararak, bu ülkeden de Macaristan’a geçerek Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir ortaya geldiklerini anlattı.

Macaristan’la ticaret maksadının yakalanacağını ümit ettiğini vurgulayan Muş, “Daha ağır çalışma içinde olacağız. Macaristan’ın bu manada takviyesini istedik. Her üç ülke de net halde bize takviyelerini vereceklerini söz etti. Bu manada bizim Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusundaki haklılığımızı onlar da lisana getirdi.” diye konuştu.

İlgili Haberler

“Savunma sanayi alanındaki bağlantılarımızı daha da ileri götüreceğiz”

Macaristan’dan da Polonya’ya geçerek Başbakan Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin ile görüştüklerine değinen Muş, şöyle devam etti:

“Sayın Gowin burada aktif bir siyasetçi, Başbakan Yardımcılığı misyonunu yürütüyor. Polonya’nın dayanağını çok açık ve net formda görmek bizi keyifli etti. Polonya ile bağlantılarımızı daha da ileri götürmek istiyoruz. Hem ticari münasebetlerimizi hem ortak yürüttüğümüz projeleri hem de savunma sanayi alanındaki ilgilerimizi daha da ileri götüreceğiz, bunları da ele aldık.”

Muş, temaslarında turizm konusunu da ele aldıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Her üç ülkeye de bizim inançlı turizm noktasında attığımız adımları tabir ettim. Bu ülkelerden gelecek olanları Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı, inançlı halde gelebileceklerini, Türkiye’nin aşılamada çok önemli bir noktayı ve eşiği geride bıraktığını söz ettim. Bu ziyaretlerimizin müspet yansıması olacağını düşünüyorum. Ziyaretlerimiz olumlu ve olumlu geçti. Şu an Avrupa Birliği ile aslında bir olumlu gündemimiz kelam konusu. Gayemiz da bu ziyaretleri yaparak buna katkıda bulunmaktı. Ben burada maksadımıza ulaştığımızı düşünüyorum.”

Comments are closed.