Ultimate magazine theme for WordPress.

Bakan Bayramov: Türkiye, Karabağ’ın imarında önemli rol oynuyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bayramov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran’da Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyareti, “tarihi” olarak nitelendirerek “Cumhurbaşkanı Azerbaycan’a sık sık geliyor. Ancak birinci kere bir dünya önderi, işgalden kurtarılan toprakları, Türk dünyasında özel yeri olan Şuşa kentini ziyaret etti. Orada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le iki ülke ortasında müttefiklik beyannamesine imza attı. Bu tarihi bir beyannamedir. Daha uzun yıllar konuşulacak bir beyannamedir.” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki ilgilerin Şuşa Beyannamesi ile kalitece daha üst seviyeye taşındığını tabir eden Bayramov, “Yeni gelişim perspektiflerinin temeli atıldı. Burada siyasi, ekonomik, insani, askeri, savunma, Türk dünyasına yönelik iletiler, Azerbaycan ve Türk diasporalarının faaliyetine yönelik, bölge problemlerinin tahliline yönelik bildiriler yer alıyor. Bu beyanname yalnızca Azerbaycan ve Türkiye’yi değil bölge ülkelerini de olumlu etkileyecektir. Bu yeni realitedir. Azerbaycan ve Türkiye herkesi bu yeni realiteden faydalanmaya davet ediyor. (Şuşa Beyannamesi) bölgemizde barış ve kalkınmaya hizmet edecektir.” sözlerini kullandı.

“Türkiye, Karabağ’ın imarında önemli rol oynuyor”

Bayramov, Karabağ’da kapsamlı imar çalışmaları başlattıklarını belirterek “Türkiye, Karabağ’ın imarında önemli rol oynuyor. Birtakım zorluklarla karşılaşıyoruz. Bölge, 30 yıllık işgal devrinde Ermenistan’ca mayınlarla zehirlendi. Geçen hafta Ermenistan Ağdam bölgesinin mayın haritasını Azerbaycan’a verdi. Kendilerinin verdiği bilgilere nazaran yalnızca Ağdam’da 97 bin mayın döşemişler. Türkiye bu bahiste da birinci günden itibaren Azerbaycan’a dayanak veriyor. Kalabalık Türk heyeti Azerbaycan’da mayın temizleme işinde misyon yapıyor. Türkiye birebir vakitte Azerbaycanlı mayın arama takımlarına de eğitim veriyor.” dedi.

İlgili Haberler

Mayın temizleme çalışmalarına eş vakitli olarak altyapı çalışmalarına da başladıklarını bildiren Bayramov, yol, elektrik çizgisi ve havalimanı inşaatlarında Türk şirketlerinin yer aldığını bildirdi.

Bayramov, işgalden kurtarılan bölgelerin büyük potansiyele sahip olduğunu, oralarda daha çok işlerin yapılacağını söyleyerek projelerde başta Türkiye olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin şirketlerine öncelik tanıyacaklarını kaydetti.

“Azerbaycan, sorumlu davranıyor”

Azerbaycan ile Ermenistan hudut çizgisinde vakit zaman yaşanan gerginlikleri de pahalandıran Bayramov, şunları söyledi:

“İki ülke ortasında bugüne kadar hudut sınırı mevcut olmadı. Bunun nedeni işgaldi. Topraklarımız 30 yıldır işgal altında bulunduğu için Azerbaycan hudutlarını denetim edemiyordu. Geçen yıl 44 günlük savaşta toprak bütünlüğümüzü temin ettik ve Ermenistan’la ortamızda 398,7 kilometrelik sonda denetimi sağladık. Taraflar ortasında hudut çizgisi konusunda fikir ayrılığı, farklı yaklaşımlar var. Zira Sovyetler devrinde yalnızca idari hudutlar vardı. Taraflarda haritalar var ve bu haritalar kimi yerlerde farklılık gösteriyor. Bizim tavrımız şöyledir. Taraflar ortasında çalışma kümeleri oluşturulmalı, uzmanlar haritaları inceleyerek hudut sınırını belirlemelidir. Azerbaycan, sorumlu davranıyor ve hudutta daha büyük gerginlik olmaması için elinden geleni ediyor.”

Bayramov, Karabağ’da ateşkesin gözlemlenmesi kapsamında kurulan Türk-Rus Ortak Müşahede Merkezinin faaliyetini takdir ettiklerini de kaydetti.

Comments are closed.