Ultimate magazine theme for WordPress.

Avrupa Merkez Bankası faizi sabit tuttu, bölge için büyüme ve enflasyon kestirimlerini yükseltti

Investing.com –  Avrupa Merkez Bankası bugün yapılan para siyaseti toplantısında faiz oranlarını ve varlık alımlarını sabit tuttu. Piyasalar, son açıklanan ve beklentilerden uygun gelen dataların akabinde bankanın varlık alımlarını azaltmayı gündeme getirmesini beklerken konsey varlık alımlarının devam edeceğini açıkladı

ECB Lideri Lagarde, toplantı sonrası yaptığı konuşmada bölge iktisadında belirsizliğin devam ettiğini, lakin son bilgilerin toparlanma sinyali verdiğini söyleyerek yılın ikinci yarısındaki güzelleşmenin de daha süratli olabileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası, bölge iktisadına dair varsayımlarında revizyona gitti. Son güncelleme ile;

  • 2021 yılı büyüme iddiası %4’ten %4,6’ya yükseltildi
  • 2022 için de büyüme iddiası %4,1’den %4,7’ye yükseltildi.
  • Enflasyon iddiası de 2021 için %1,52ten %1,9Ea, 2022 için de %1,2’den %1,5’e yükseltildi.
  • Çekirdek enflasyonun 2021’de %1,1’e, 2022’de ise %1,3’e yükselmesi bekleniyor.
İlgili Haberler

ECB Lideri Lagarde, enflasyonun baz tesiriyle yükseldiğini ve bir ölçü daha yükseldikten sonra düşüşe geçmesini beklediklerini söyleydi.

Varlık alımları noktasında ise; en belirleyici durumun piyasa şartları olduğunu söyledi ve uzun vadeli siyasetleri konuşmak için erken olduğunu, şu anda pandemi ve banka varlık alımlarının olumlu tesirlerinin takip edileceğini belirtti.

ECB Lideri Lagarde’ın konuşmaya başladığı dakikalarda ABD’den enflasyon verisi açıklandı ve ülkede enflasyon %5 ile Ağustos 2008 sonrası en yüksek düzeye çıktı. Datanın akabinde 10 yıllık tahvil faizi 1,47’den 1,52’ye çıktı, ABD Dolar Endeksi de 90,26’ya yükseldi, fakat endeksteki hareket hudutlu kaldı.

Gün içi en yüksek 1,2195 düzeyini, en düşük 1,2151 düzeyini nazaran EUR/USD son dakikalarda 1,2177’den süreç görüyor.

Muharrir: Deniz Engin

Comments are closed.