Ultimate magazine theme for WordPress.

Atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek düzeyine ulaştı

Dünyanın atmosferindeki karbondioksit (CO2) oranının mayıs ayında 63 yıldır kaydedilen en yüksek düzeye çıktığı belirtildi.

ABD’de bulunan Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) tarafından yayımlanan bilgilere nazaran, geçen ay karbondioksit konsantrasyonunun milyonda 419 modüle (PPM) ulaştığı kaydedildi.

Araştırmacılar, bunun 63 yıllık karbondioksit ölçümleri kayıt tarihi boyunca tespit edilen en yüksek sayı olduğuna dikkat çekerek geçen yıl mayıs ayında bu düzeyin milyonda 417 PPM olduğu hatırlatıldı.

Atmosferik karbondioksitin ana denetiminin fosil yakıt emisyonlarıyla alakalı olduğuna işaret eden NOAA yetkilisi Ralph Keeling, “Her yıl atmosferde daha fazla karbondioksit biriktiğinden, yükselişi durdurmak için önümüzde hala uzun bir yol var.” tabirini kullandı

İlgili Haberler

“Asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya hakikat ilerliyoruz”

Keeling, konsantrasyonun 2021 içinde 420 PPM’yi geçmesini beklediklerini kaydederek “Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya hakikat ilerliyoruz.” ihtarında bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya çapında alınan tedbirler kapsamındaki kapanmalar ve araç kullanımının azalması sayesinde geçen yıl karbon emisyonu yüzde 7 gerilemiş ve bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek yıllık düşüş olmuştu.

Uzmanlar, emisyonların 2021’de yine yükselişe geçeceğine kesin gözüyle bakarken, Paris İklim Muahedesi uyarınca gelecek 10 yılda her sene emisyonların 2 milyar tona kadar azaltılmasına gereksinim duyulduğuna dikkati çekmişti.

Comments are closed.