Ultimate magazine theme for WordPress.

Aşılama 40 yaşa indi

Türkiye yaş kümeleri bakımından aşılamada yeni bir evreye geçti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, aşıda 40 yaşa inildiğini açıkladı. Duyuruyu Twitter hesabından yapan Koca, “Aşıda 40 yaşa kadar indik. Yaşınız 40 yahut üstüyse bu sabahtan itibaren randevu alabilirsiniz. Yüzde yüz iştirak bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

33,3 milyon aşı uygulandı

12 Haziran saat 23.15 prestijiyle uygulanan birinci doz aşı sayısı 19 milyon 672 bin 844, ikinci doz aşı 13 milyon 649 bin 659 oldu. Böylelikle toplam doz ölçüsü, 33 milyon 322 bin 503 olarak gerçekleşti.

İstanbul’da birinci doz aşı sayısı 3 milyon 416 bin 543, ikinci doz aşı sayısı 2 milyon 226 bin 842 olmak üzere toplamda 5 milyon 643 bin 385, Ankara’da birinci doz aşı sayısı 1 milyon 667 bin 448, ikinci doz aşı sayısı 1 milyon 145 bin 987 olmak üzere toplamda 2 milyon 813 bin 426, İzmir’de ise birinci doz aşı sayısı 1 milyon 330 bin 660, ikinci doz aşı sayısı 936 bin 726 olmak üzere toplamda 2 milyon 267 bin 386 doz olarak kayıtlara geçti.

Farklı yaş ve meslek kümeleriyle program genişlemişti

Birinci Kovid-19 aşısı, 13 Ocak’ta Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile Koronavirüs Bilim Şurası üyelerine yapıldı. 14 Ocak’ta aşılama programının resmen başlamasıyla sıhhat çalışanları birinci sırada aşılanan küme oldu.

Sıhhat çalışanlarının akabinde huzurevi ve bakımevlerinde kalanlar ile onların bakımından sorumlu bireylerin aşılanmasına geçildi. Daha sonra sırasıyla 90 yaş ve üstündekiler ile 85 yaş ve üstündekiler, meskenlerinde aşılanmaya başlandı.

Eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerindeki stajyer öğrenciler, 80 yaş ve üstündekiler ile 75 yaş ve üstündekiler, ocak ayı içerisinde aşılama programına dahil edilen kümeler ortasında yer aldı.

İlgili Haberler

Şubat ayında ise sırasıyla 70 yaş ve üstündekiler, 65 yaş ve üstü ile bu şahısların 60 yaş ve üstündeki eşleri, kabine üyeleri ve üst seviye devlet yöneticileri, köy okullarındaki öğretmenler ve ana sınıfı öğretmenleri randevularını alarak aşılarını yaptırdı.

Sıhhat Bakanlığı, 28 Mart prestijiyle aşılama sürecinde yeni bir kademeye geçerek 60 yaş ve üstündeki vatandaşlar ile eşlerini aşılama programına dahil etti.

Mart ayı içinde ayrıyeten risk kümesindeki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastalarına, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlara, riskli meslek kümeleri içerisinde yer alan basın kartı sahibi gazetecilere aşı tanımlandı.

Nisan’da ise 55 yaş ve üstündekiler, aile hekimlikleri yahut hastanelerden randevu alarak aşı yaptırmaya başladı.

Muhtarlar, 40 yaş ve üstü avukatlar ile sıhhat çalışanlarının eşleri, tam bağımlı, orta seviye ve ağır engelli vatandaşlar, mayıs ayı içinde randevu alarak aşılarını oldu.

Haziran ayında aşılamada büyük ivme yakaladı

Aşı tedarikinin de artmasıyla çok sayıda küme, haziranda aşılama programına dahil edildi ve Türkiye, aşılamada büyük ivme yakalandı. Öncelikle, 1 Haziran prestijiyle ikinci kademenin son basamağı kapsamında, 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına geçildi.

Ayrıyeten son 10 günde yaş hududu olmaksızın tüm öğretmenler, müzisyen, sinema ve dizi yapım takımları, öğretim üyeleri ve üniversite işçisi, besin üretim ve dağıtım kesimi ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları, berber ve kuaförler, yaş kısıtlaması olmaksızın tüm avukatlar, kent içi ve kentler ortası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı, kargo çalışanları ile kuryeler aşılama programı kapsamına alındı.

Aşı programının üçüncü etabında yer alan 45 yaş üstündeki vatandaşlar, 9 Haziran prestijiyle randevu alarak aşılarını yaptırmaya başladı.

Comments are closed.