Ultimate magazine theme for WordPress.

Altyapı harcamasında uzlaşma, Avrupa’da toparlanma, Bitcoin – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Altyapı harcamaları konusunda Capitol Hill’de uzlaşma, Avrupa ekonomisindeki toparlanma, ilgi odağındaki Bitcoin ve ikinci yarıdaki talebe ait optimistlik sebebiyle yükselen ham petrol.

İşte 11 Haziran Cuma günü piyasaları hareketlendirebilecek beş gelişme:

1. Altyapı harcamalarında uzlaşma

ABD’de iki partiden 10 senatör, teklif edilen altyapı harcama tasarısı için bir çerçevede anlaştıktan sonra uzlaşma fikri hala canlı görünüyor.

Her iki partiyi de içeren senatör kümesi, Reuters’e nazaran beş yılda 974, sekiz yılda 1,2 trilyon dolara mal olacak, 579 milyar dolar yeni harcamayı içerecek, tamamı ödenecek ve vergi artışını içermeyecek bir tasarı üzerinde anlaştı.

Demokrat Lider Joe Biden, yol ve köprüleri yenilemek, eğitim ve meskende sıhhat hizmeti üzere başka sorunları çözmek için 1,7 trilyon dolarlık bir paket önerdi. Lakin Cumhuriyetçiler, maliyet konusunda direterek bunu vergi artışlarının finanse etmesini önerdikten sonra iki taraf ortasında uyuşmazlık yaşandı.

Çerçevenin nasıl olacağını göreceğiz lakin bu türlü bir teklif, bugünlerde ABD siyasetinin kırılgan tabiatı göz önüne alındığında iki tarafın nitekim birlikte çalışabileceğinin hoş bir hatırlatıcısı.

Perşembe günü ABD’nin bir Meclis komitesi, yüzey nakliyeciliğinde beş yıl 547 milyar dolar ek harcama yapılmasına müsaade vermek için oylama yaptı; bu, çoğunlukla mevcut ABD yollarını ve köprülerini tamir etmeye ve raylı ve transit yolcuları için finansmanı artırmaya yönelik bir plan.

2. Borsa büyük oranda sakin; Michigan hissiyat endeksi bekleniyor

ABD borsası Cuma rekor düzey yakınlarında büyük oranda sakin açılacak. Yatırımcılar, ekonomik toparlanma sürerken enflasyonun yüksek olmasını göz arkası etti.

Dow Jones 35 puan artarken S&P 500 %0,1 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,1 geriledi.

Perşembe günü üç majör endeks de yüksek kapattı: S&P 500 %0,5 yükselerek olağan seansta yeni bir rekor kırarken Dow Jones Industrial Average %0,1 ve Nasdaq Composite %0,8 yüksek bitirdi.

Bu getiriler, ABD’nin tüketici fiyatları Mayıs ayında yıllık %5 ile 13 yılın en büyük artışını yaşamasına karşın gerçekleşti. Beklenenden daha büyük bir artış olsa da gelen reaksiyon nispeten zayıftı. Endeks, havayolu bilet fiyatları ve ikinci el arabalardaki kısa vadeli artışların büyük tesirini içeriyordu ve Fed Lideri Jerome Powell’ın daima söylediği yüksek enflasyonun süreksiz olacağı varsayımını destekledi.

Öte yandan işgücü piyasasındaki toparlanma devam ediyor. Geçen hafta ABD’de birinci işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı, yaklaşık 15 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Cuma günü iktisat takvimi, Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı okuması ile sonlu. Birinci Haziran okumasının, Mayıs ayındaki 82,9 puana nazaran 84,2 puanda gelmesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde ise aylardır revaçta olan kimi paylar ilgi çekebilir.

AMC Entertainment (NYSE:AMC), GameStop (NYSE:GME) ve Clover Health (NASDAQ:CLOV) Perşembe günü çift basamaklı kayıplar yaşayarak büyük artışlara orta verdi ve hafta bazında muhtemelen gerçek kayıp paylaşacaklar.

Chewy (NYSE:CHWY) de dikkatleri çekebilir. Birinci çeyrekte sürpriz bir kâr paylaşan evcil hayvan eserleri tedarikçisi, işgücündeki eksiklik ve tedarik problemleri konusunda uyardı.

3. Avrupa’da toparlanma

Salgından kurtulma işaretleri gösteren yalnızca ABD iktisadı değil. Avrupa’nın bilgilerinde de gelişme görülüyor.

İngiltere nisan ayında süratle toparlandı. Aylık ekonomik çıktı, %2,3 ile Temmuz ayından beri gördüğü en süratli büyümesini yaşadı. Bu artış ile üretim, salgın öncesindeki düzeyinin yalnızca %3,7 altına kadar geldi.

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’deki karantina kısıtlamalarını 21 Haziran’da büsbütün kaldırmak istiyor fakat Covid-19’un birinci olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantının süratle yayılmasından dolay bu plan ertelenebilir.

Almanya’nın üretimi de salgının yarattığı gerilemeden kurtuluyor. Cuma günü Bundesbank, bu ve gelecek yıl için büyüme ve enflasyon iddialarını yükseltti.

Ülkenin merkez bankası artık Almanya iktisadının, bu yıl %3,7, gelecek yıl %5,2 ve 2023’te %1,7 büyüme ile önümüzdeki çeyrek periyotta salgın öncesi düzeylere dönmesini bekliyor.

İlgili Haberler

Banka ayrıyeten enflasyon varsayımlarını de yükseltti lakin esasen güç fiyatları ile vergi tesirlerini sorumlu tutarak artışın boyutunu değersiz olarak gösterdi.

Öteki yandan Perşembe günkü toplantısında Avrupa Merkez Bankası (ECB), hala kırılgan olan toparlanmayı sürdürebilmek ismine cömert teşvik akışını koruyarak yüksek tempolu tahvil alımlarına devam etme kararı aldı.

Tahminen de bu güzelleşen görünüm, bu hafta başlarında BlackRock’un Avrupa piyasalarını takip eden fonlarından birine olan büyük akışın sebebi oldu.

Bloomberg tarafından derlenen datalara nazaran iShares MSCI Euro bölgesi ETF’si, Pazartesi günü yaklaşık 1,1 milyar dolarlık yeni parayı kendine çekerek varlıklarını 8,1 milyar dolara çıkardı.

Bloomberg’in bir raporuna nazaran AXS Investments CEO’su Greg Bassuk, “Avrupa’da beklentilerin hayli üzerinde sayılar ile beklenenden daha boğa görünümler görmeye başlıyoruz” dedi. “Yatırımcıları, bunun önüne geçmeye çağırıyoruz.”

4. Bitcoin, Basel tarafından çok riskli olarak sınıflandırıldı

Piyasa pahası açısından dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, Basel Bankacılık Denetleme Komitesi tarafından çok riskli bir varlık olarak sınıflandırıldı.

Temelde memleketler arası bankacılığı regüle eden komite, bir bankanın Bitcoin ve belli öbür kripto paralarla olan süreçlerine %1.250 risk tartısı uygulanmasını önerdi.

Karar çift taraflı görülebilir: Kripto paraları anaakım finans dünyasına daha da çok çekerken tıpkı vakitte onları, bankaların bilançolarında tutmalarını son derece maliyetli hale getirdi ve potansiyel olarak daha yaygın bir kabullenişi geciktirdi.

Perşembe günü Bitcoin, El Salvador’un dijital dövizi yasal para olarak kabul etme kararından takviye aldı. El Salvador bunu yapan birinci ülke oldu. Lakin IMF, bu hareketin yasal ve mali telaşlara yol açabileceğini söyledikten sonra karara yönelik kuşkular ortaya çıktı.

IMF sözcüsü Gerry Rice’ın söylediğine nazaran ajansın geçen yıl pandemi ile ilgili acil durum fonlarını onaylamasının akabinde IMF’den bir grup Cuma günü Devlet Lideri Nayib Bukele ile görüşecek.

Bitcoin, Nisan ayında gördüğü 65.000 dolardan düşmeye başladığından beri 30.000-40.000 dolar aralığını aşmaya çalışıyor ve son olarak 36.816,00 dolarda büyük oranda değişmedi. Bununla birlikte toplamda 565 milyon dolarlık Bitcoin opsiyonlarının sona erecek olması ile Cuma günü dalgalı bir ticaret görebiliriz.

Perşembe günü ABD SEC (Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu), piyasa oynaklığına, düzenleme eksikliğine ve dolandırıcılığa değinerek yatırımcıları Bitcoin vadeli süreçler ticareti konusunda uyardı.

5. Ham petrol yükseldi, IEA daha yüksek üretim bekliyor

Cuma günü ham petrol fiyatları yükselerek yakıt talebinde güzelleşme beklentileri üzerine arka arda üçüncü haftalık artışı yaşama yolunda ilerliyor.

WTI %0,2 artışla 70,44 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 72,69 dolara ulaştı.

Her ikisi de haftalık %1 üzerinde artış yolunda ilerliyor.

Ham petrol piyasasındaki genel ton iyimserdi. OPEC, 2021’de talepte günlük 5,95 milyon varil artış olacağı varsayımını desteklemeye devam etti.

Perşembe günkü aylık raporunda OPEC, “genel olarak global ekonomik büyümede, münasebetiyle petrol talebinde, ikinci yarıda ivmelenme bekleniyor” dedi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) da bu görüşe katılıyor. Aşılamaların global ekonomik faaliyetleri ve emtia taleplerini desteklemesi ile Brent petrolün bu yaz 80 dolara ulaşacağını düşünüyor.

Banka Perşembe günkü bir yazısında “artan aşılama oranları, ABD ve Avrupa’da yüksek hareketliliğe yol açıyor ve global talebin geçen ay günlük 15 milyon varil artış ile 96,5 milyon varile yükselmiş olduğu düşünülüyor” dedi.

Milletlerarası Güç Ajansı’na (EIA) nazaran dünyanın en büyük petrol üreticilerinin, 2022 sonunda salgın öncesi düzeylere geri dönecek olan talebi karşılamak için üretimlerini artırmaları gerekecek.

“OPEC+, dünya petrol piyasasını kâfi arz ile doldurmak için muslukları açmak zorunda.”

“Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 24 üyeli OPEC+ kümesinin, 2022’de ham petrol arzını Temmuz 2021-Mart 2022 amacının üzerinde günde 1,4 milyon varil artıracak kapsamı var.”

Cuma günü yatırımcıların ilgisi Baker Hughes’un haftalık kule sayısı raporu ile CFTC’nin haftalık yatırımcı taahhütleri raporunda olacak.

Comments are closed.