usta kredi

Almanya’da 100 milyar euro yeni borç öngören bütçe tasarısına onay

Almanya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Alman iktisadının, Kovid-19’un sebep olduğu ekonomik ezaları gidermeye dayalı federal bütçe tasarısına Bakanlar Şurası onay verdi.

Gelecek yıl için harcamalar ve gelirlerin 443 milyar euro olarak öngörüldüğü bütçede, yatırımların da 51,8 milyar euro olacağı iddia ediliyor.

Tasarıda, net borçlanmanın 99,7 milyar euro olması beklenirken, öngörülen yeni borçlanma planının daha evvel açıklanan harcama planından 18 milyar euro fazla olması dikkati çekti.

Yaklaşık 100 milyar euroluk yeni borçlanma ile Almanya’nın salgının ekonomik tesirlerini hafifletmek için 2020-2022 periyodundaki toplam borçlanması 470 milyar euroya ulaşacak.

“İklim dostu bir iktisada yatırım yapıyoruz”

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 krizinden güçlü çıkmak istediklerini tabir ederek, “Sosyal bütünlüğe, sürdürülebilir ve iklim dostu bir iktisada yatırım yapıyoruz. Optimistlik için nedenimiz var; toparlanma yolundayız. Alman ekonomisindeki büyümenin varsayımlardan daha güçlü olmasını bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Scholz, ülkesinin gelecek yıllarda AB’nin bütçe açığı kurallarına uymayı hedeflediğini de belirtti.

Borç freninin gelecek yılın sonuna kadar askıda kalması bekleniyor

Alman Parlamentosu geçen yıl Almanya’nın anayasadaki borç freni düzeneğini askıya alarak hükümete Kovid-19 tedbirlerini finanse etmek için yeni borç alma müsaadesi vermişti. Borç freninin gelecek yılın sonuna kadar askıda kalması bekleniyor.

Almanya, borç freni düzeneğini 2023’ten itibaren tekrar yürürlüğe koymayı hedeflerken, federal bütçe üzerindeki baskının artan Kovid-19 önlemleri ve yatırım harcamaları ile artması öngörülüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Kovid-19 salgını bittikten sonra etraf ve teknoloji bahislerindeki zorlukların üstesinden gelmesi ve rekabetçi kalması için gelecek birkaç yılda yeni teknolojilere “devasa” ölçüde harcama yapması gerektiğini söylemişti.

2045’teki net sıfır karbon emisyonu maksadına 8 milyar euro

Bu ortada, Bakanlar Konseyi, ülkenin 2045’te net sıfır karbon emisyonu gayesine ulaşmasına yardımcı olmak için tasarlanan 8 milyar euro pahasındaki tedbirleri de onayladı.

Alman hükümeti, 5 Mayıs’ta, Anayasa Mahkemesi baskısı ile eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesi iklim gayelerini üst istikametli revize ederek daha evvel 2050 olarak duyurulan net sıfır karbon emisyonuna ulaşma tarihini 2045’e çekmişti.

Comments are closed.