Ultimate magazine theme for WordPress.

Almanya, Türkiye’ye seyahat ihtarını kaldırıyor

Almanya risk bölgelerine yönelik seyahat tedbirlerinde gevşemeye hazırlanıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere haftalık insidans bedeli 200’ün altında olan risk bölgeleri için seyahat ikazının kaldırılacağını belirtti.

Maas, “Birçok yerde hadise sayıları düşüyor ve daha çok kişi aşılanıyor. Kapanmayla geçen uzun bir periyot sonrasında daha fazla olağanlaşma arıyoruz. Bu durum seyahatler için de geçerli” açıklamasında bulundu.

İlgili Haberler

Bu durum Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarının kalkacağı manasına da geliyor. Sıhhat Bakanlığı’nın 29 Mayıs-4 Haziran haftasını kapsayan hafta itibariyle açıkladığı datalara nazaran birkaç istisna dışında Türkiye’de vilayetlerin insidans kıymetlerinin 100 düzeyinin altında olduğu görülüyor.

Alman hükümeti risk düzeyini de düşürmüştü

Alman hükümeti, geçen Türkiye’nin koronavirüs salgını ile ilgili risk düzeyini “yüksek insidans bölgesi” kategorisinden “risk bölgesi” kategorisine indirmişti. 6 Haziran Pazar gününden itibaren geçerli olan uygulama ile Türkiye’den Almanya’ya gelenlere uygulanan 5 ile 10 gün ortasındaki karantina mecburiliği kalkıyor.

Türkiye’den gelirken yanında koronavirüs negatif olduğunu gösteren geçerli bir test bulunduranlar Pazar gününden itibaren izolasyona girmek mecburiyetinde kalmayacak.

Comments are closed.