Ultimate magazine theme for WordPress.

“Alman iktisadı ikinci çeyrekte muhtemelen güçlü büyüyecek”

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya genelinde Kovid-19 hadise sayısının süratle azalması, aşılamada ilerleme ve salgına karşı alınan tedbirlerin de kademeli olarak gevşetilmesiyle Alman iktisadının bu yılın ikinci çeyreğinde güçlü büyüyeceğini bildirdi.

Bundesbank’ın iktisada yönelik Haziran ayı raporu yayımlandı.

Raporda, Alman iktisadının 2021 yılına zayıf bir başlangıç yapmasının akabinde ikinci çeyrekte güçlü bir halde büyüyeceği belirtildi.

Bundesbank’ın raporunda, “Almanya’daki ekonomik üretimin, birinci çeyrekte geriledikten sonra 2021 baharında yine keskin bir formda artması bekleniyor.” denildi.

İlgili Haberler

Bilhassa hizmet sağlayıcıların ve perakende dalının Kovid-19’a yayılmasını önlemeye yönelik önlemlerin hafifletilmesinden faydalandıklarına yer verilen raporda, bunun yanında çip arzı meşakkati üzere tedarik zincirinde yaşanan problemlerin bilhassa otomotiv endüstrisinde üretimi yavaşlattığı kaydedildi.

Salgın sırasında istemeden artan tasarrufların harcanacağına yer verilen raporda, bu durumun da özel tüketimi artıracağına vurgu yapıldı.

Bundesbank’a nazaran, enflasyon yıl sonunda yüzde 2,6 düzeyinde olacak, enflasyonda belirleyici faktörler de KDV oranları, karbon emisyon vergisi ile ham petrol ve besin fiyatları olacak.

Almanya’da iktisat, Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek emeliyle uygulanan katı ve uzun kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlatması nedeniyle bu yılın birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1,8 küçülmüştü.

Bundesbank, 11 Haziran’da Alman iktisadı için büyüme iddiasını bu yıl için yüzde 3’den yüzde 3,7’ye çıkarırken, 2022 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 4,5’ten 5,2’ye yükseltmişti.

Comments are closed.