Ultimate magazine theme for WordPress.

Ali Koç: Bein yayın hakkı bedelinde indirim istiyor

Fenerbahçe Spor Kulübü Lideri Ali Koç, iktisat basını temsilcileriyle buluşmasında yayıncı kuruluşun indirim istediği açıklaması öne çıktı. Koç, Bein’in 2020-21 döneminde $337 milyon olan yayın hakkı bedelini yeni dönemde $215 milyona düşürmek istediğini belirtti.

Koç buluşmada kulübün finansallarından futbol ligi yayın haklarına kadar birçok hususa değindi.

İşte Koç’un açıklamalarında öne çıkan başlıklar

Yayıncı kuruluşa reaksiyon: Dalga geçiyorlar diyebilirim

Türkiye, 500 milyon dolarla başarılı bir Muhteşem Lig yayın ihalesi yapıyor. Yarısı TL, yarısı Dövizle ödenmek üzere. İhale yapıldıktan birinci sene sonra, 500 milyonluk ihaleden birinci kesiği yiyoruz. Bir biçimde kur sabitleniyor. 2018-19’da bir daha bir sabitlenme oluyor. Kur, 3,8’de sabitlenirken, ortalama kur 5.3. Buradan da bir 84 milyonluk kaybımız oluyor. 2019-20’de, 5,8’e fiksleniyor. TFF geliyor diyor ki, yayıncı kuruluş indirim istiyor.

Yayıncı kuruluş ödeme yapmadı. İndirim istedi. Şu oldu, bu oldu. Mazeretler veriyor. İndirim istiyor. Yetmiyor, 2,6 milyar olan sayısı 2 milyara indirmeye çalışıyor. Bu ne demek. 500 milyonluk ihale 215 milyon dolar oldu demektir. Önümüzdeki dönem için anlaşamıyoruz. Bu vakte kadar bu arkadaşları tutmuşlar. Öbür ülkede olsa ihaleye fesat karıştırmaktan öteki bir şey değildir. 388, 337’ye inmiş. Artık 215 milyon dolar istiyorlar. Buna nasıl müsade ediliyor?

ali koc bein yayin hakki bedelinde indirim istiyor 0 RhKgfNzM

Katar’a en problemli gününde takviye olan ülkeyiz biz. Yapılan ihale sonrası kaidelere uymayarak bu formda mağdur olunmasını Katar’ın bir şirketi nasıl yapıyor? Bir yerden garanti almadan olmaz. Bu kadar indirim almak için, yarın öbür gün birisi para almış bunun için deseler kimse şaşırmaz.

Kulüpler Birliği olarak çok rahatsızız. TFF de artık bıktı. Bir yerden bir garanti almadan bu iş olmaz. Biz sizin başınıza silah tutmadık. İktisat berbata gidiyor benim cürmüm mu? Hak vermemiz gereken bahis şu, korsan yayın. Türkiye Cumhuriyeti, korsana dur demeli. Biz bunu yapmak zorundayız. BeIN kendi başına yapamaz. Mevzuat değişikliği ve servis sağlayıcıların yatırım yaparak bunun engellenmesi. Burada haklılar.

Bizimle önemli manada dalga geçiyorlar diyebilirim. Son döneme gidiyoruz. En geç aralık ayında ihale yapmamız lazım. İhale kurulumuz var, özgünden düşük olacağını bildikleri için bizi dahil ettiler.”

3 büyük kulüpte en sorunlusu Fenerbahçe

İlgili Haberler

Temel problem 3 büyük kulübümüzde. En sıkıntılısının da Fenerbahçe olduğunu söyleyebilirim.

TL’nin son 4 yıldaki performansı önemli manada belimizi büktü. Kulüplerin iktisadı faizleri bile ödeyemeyecek durumda. Aşağı üst 67 milyon euro faiz ödüyoruz. Olağanda ürettiğimiz iktisatla denk geliyor. Şapkadan tavşan çıkarmamız gerekiyor. Bankalar Birliği bir dayanak hazırladı. Birinci raunda girmemiştik. O muahedenin yürümeyeceğini biliyorduk.

O devirde bunu lisana getirdiğimizde, ‘Devletle hengame mı ediyorsunuz?’ diyen kulüp liderleri da tıpkı noktaya geldi. 2+10 olacaktı. Bizim anlaştığımız buydu. Bunun sonucunda ana para sıfıra inecekti. Son dakika bir hareketle bunun 2+7 olacağı söylendi. 2+7’de, ana paranın yüzde 45’i hala ödenmemiş olacak. 6 ay geçti, biz eylülde bunu yapabilseydik, artık %18-20’lik faizleri konuşuyoruz.”

Gelirler artacak, masraflar azalacak

Gelirler artacak, masraflar azalacak. Sportif muvaffakiyet artacak. Ticari tarafı var. Dijital dünyada artış var. 100-150-200 milyon gelir beklentimiz var ileride. 5-6 milyon gelire geldik. Kripto yapacağız. Öteki husus elimizde gayrimenkuller var. Tahminen de devletimizin omuz vermesiyle geliştirmemiz gerekiyor. Emlak furyasını kaçırdık. Kenan Cihan Lisesi 10 sene önce bizim olsaydı çok farklı olacaktı.

İşçi maliyetleri

Vazifeye geldiğimizde 88,4 milyon euro olan maliyeti 55,8 milyon euroya getirmişiz. TL bazında artsak da, euro olarak düşürmüşüz. Bizden beklenen 40-45 milyon eurolara bir halde inmemiz. 40-45 ile Türk ekipleri Avrupa’da uğraş edebilir fakat özkaynaktan oyuncu üretirseniz. Portekiz, Belçika modeli üzere oyuncu ihraç ederseniz. Ekonomik kuralları düzgün oyuncular oynatıp çok güzel koşullara satacaksınız. Bir sürü Elif Elmas, bir sürü Muriç yaratacaksın.

ali koc bein yayin hakki bedelinde indirim istiyor 2

Gayrimenkullerimiz var lakin öbür iki kulüp kadar değil

1,7 milyonluk gayrimenkulümüz var. Bunun 600 milyonu salon geri kalanı kompleks. Bunları yapan başta Aziz Yıldırım olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bir yere 230 milyon borcumuz var. Geri kalanlarda da yaklaşık 50 milyon borcumuz var. Gayrimenkullerimiz var lakin başka iki kulüp kadar fazla değil. Tahminen Riva modeli üzere, topraklar tahsis edilecek. Gereksinimimiz var buna. Kulüplerin kaynak yaratması lazım.”

Comments are closed.