usta kredi

ABD’nin büyük bankaları Fed’in “stres testi”ni geçti

ABD Merkez Bankası (Fed), “stres testi”ne tabi tuttuğu en büyük 23 Amerikan bankasının ağır bir ekonomik sakinlik halinde hane halkı ve şirketlere kredi vermeye devam edebilecek sermaye kriterlerine sahip olduğunu açıkladı.

Fed her yıl yaptığı ve finansal sistemin sağlamlığını ölçme maksadı taşıyan gerilim testinin 2021 yılı sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, Kapsamlı Sermaye Tahlilleri ve Değerlendirmesi (CCAR) çerçevesinde gerilim testine tabi tutulan 23 bankanın sermayesi “ağır sakinlik şartlarında” gerekli taban sermaye düzeylerinin “çok üzerinde” kaldı.

Fed’in belirlediği kuramsal ağır sakinlik kaideleri, işsizlik oranının yüzde 10,8’e ulaştığı, piyasaların büyük dalgalanma yaşadığı ve Borsanın yüzde 55 paha kaybettiği bir senaryoyu öngörüyor. Bu türlü bir sakinlik halinde ülkedeki en büyük 23 bankanın toplam kaybının 470 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fed Lider Yardımcısı Randal Quarles, geçen yıl bankanın, birkaç farklı kuramsal ağır ekonomik sakinlik koşullarında üç gerilim testi gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu testlerin hepsi bankacılık sisteminin devam eden ekonomik toparlanmayı desteklemek için güçlü bir halde konumlandığını doğruladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Fed, gerilim testine tabi tuttuğu bankaların, pay geri alımlarında ve temettü ödemelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) periyodu kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmayacaklarını da belirtti.

Fed’in Kovid-19 pandemisinin başlangıcında uyguladığı pay geri alımlarını askıya alma ve temettü ödemelerinde sınırlamalar 30 Haziran 2021’de sona erecek.

Comments are closed.