usta kredi

ABD’li teknik heyet Türkiye’ye gelecek

ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan’ın başşehri Kabil’de Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye ziyarette bulunacak.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick, “Bu hafta, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye gidecek.” dedi.

Lodewick görüşmenin ayrıntılarına ait bilgi vermezken, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 savunma bütçesine ait bir oturumda açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, rastgele bir yazılı mutabakatın şimdi olmadığını fakat görüşmeleri ilerlettiklerini söyledi.

Milley, “Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım mutabakatın neredeyse son kesimi kaldı. Türkiye ismine konuşmak istemiyorum ve kesin bir mutabakatın sonucunu evvelce vermek istemiyorum ancak Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı konusunda eminim.” dedi.

Türkiye, NATO Kararlı Takviye Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi vazifesini 6 yıldır sürdürüyor.

ABD Afganistan’dan çekilirken, ABD Lideri Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Doruğu sırasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu da gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin orada kalabileceğine dair niyetini mevkidaşlarına aktardığını söz etmişti.

Comments are closed.