Ultimate magazine theme for WordPress.

AB’den Belarus’a yeni yaptırımlar bekleniyor

AB dışişleri bakanları, Lüksemburg’da toplanıyor. Toplantının ana gündem hususlarını Belarus, Irak ve Latin Amerika ile Karayipler oluşturuyor.

AB bakanlarının, geçen ay Atina-Vilnius seferini yaparken bomba ihbarı gerekçesiyle Belarus’un başşehri Minsk’e indirilen yolcu uçağında muhalif gazeteci Roman Protaseviç’in gözaltına alınması nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırım kararı alması öngörülüyor. Yaptırımların uçağın indirilmesinde rolü bulunan 80’e yakın kişi ve kuruluşu kapsaması planlanıyor.

Buna ek olarak bakanlar, Belarus’un bankacılık ve petrokimya üzere kesimlerini gaye alan ekonomik yaptırımları ele alacak. Bu yaptırımların ise 24-25 Haziran’daki AB Başkanlar Doruğu öncesinde hazır olması bekleniyor.

AB dışişleri bakanları, bugünkü toplantılarında Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile de bir ortaya gelecek. Irak konusunda AB’nin bu ülkeye yardımları ve Irak’ta ekimde yapılacak seçimler öncesinde AB’nin gözlemci heyeti göndermesi, seçimlerin sağlıklı düzenlenmesi için gerekli yardımlar üzere sorunlar konuşulacak.

İlgili Haberler

AB Başkanlar Tepesi’nin hususlarından biri de Türkiye olacak

Bu hafta yapılacak AB Önderler Tepesi’nin hususlarından biri Türkiye olacağı için dışişleri bakanlarının gündeminde Türkiye de bulunacak.

AB yetkilileri, Türkiye ile AB ortasında uzun müddet gergin seyreden bağların olumlu bir yola girdiğini ve bunun devam etmesini istediklerini belirtiyor. AB tarafı, Doğu Akdeniz’de durumun sakin olduğunu, bunu olumlu bulduklarını tabir ediyor ve ayrıyeten Türkiye-Yunanistan ortasındaki ikili görüşmelerin başlamasını da olumlu pahalandırıyor.

Suriye ve Libya üzere bölgesel mevzularda da evvelki aylara nazaran Türkiye AB’nin birbirine daha yakın olduğu fakat bağlantılarda Kıbrıs konusunda Türkiye ve AB’nin farklı konumları bulunduğu lisana getiriliyor.

AB bakanlarının Lüksemburg’daki toplantısında Lübnan, Orta Doğu Barış Süreci, İran’daki seçimler, Rusya, Etiyopya, Belgrad-Priştine Diyaloğu üzere mevzular da görüşülecek.

Comments are closed.