Ultimate magazine theme for WordPress.

“AB’de 27 Haziran’a kadar yetişkinlerin yüzde 60’ı aşılanmış olacak”

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 60’ının 27 Haziran prestijiyle Kovid-19’a karşı birinci doz aşıyı almış olacağını bildirdi.

Von der Leyen, Brüksel’de devam eden AB Önderler Doruğu sırasında AB ülkelerinin devlet ve hükümet liderlerine Kovid-19 salgınıyla uğraş ve aşılamalardaki son durum hakkında sunum yaptı.

Von der Leyen’in paylaştığı bilgilere nazaran, AB ülkelerine 27 Haziran’a kadar 424 milyon doz Kovid-19 aşısı teslim edilmiş, bunların 346 milyonu uygulanmış olacak.

İlgili Haberler

Yeniden 27 Haziran’a kadar AB ülkelerinde yaklaşık 220 milyon doz aşı yapılacak. Böylelikle AB’deki yetişkin nüfusun yüzde 60’ına birinci doz aşı yapılmış olacak.

Von der Leyen, gelecek aylarda aşı üreticilerinin AB’ye yapacağı teslimatlarla ilgili de planları paylaştı. Buna nazaran bu yılın üçüncü çeyreğinde AB’ye 497 milyon doz, dördüncü çeyrekte ise 399 milyon doz aşı teslim edilmesi öngörülüyor.

AB Komitesi Lideri, aşılamaların istikrarlı biçimde ilerlediğini, ikinci çeyrekteki teslimat amaçlarının aşıldığını belirterek, “Aşılamaları daha da hızlandırmalıyız.” sözünü kullandı.

Comments are closed.