usta kredi

ABD’de tüketici itimadı Haziran’da beklentiyi aşamadı

ABD Michigan Üniversitesi Tüketici İnancı Haziran ayında kestirimlerin altında yükseldi. Endeks sonuçları uzun vadeli enflasyon beklentilerinin bir ay öncesine nazaran ılımlılaştığını gösterdi.

Michigan Üniversitesi Tüketici İnanç Endeksi Haziran ayında 85,5’e yükseldi. Sayı, Bloomberg’in düzenlediği ankette yer alan 86,5’lik medyan kestirimden daha zayıf gelirken bir evvelki okuma olan 86,4’ün de altında kaldı.

Mayıs ayında sonuncu endeks 82,9 olarak kaydedilmişti.

Anketin yöneticisi Richard Curtin sonuçlarla ilgili, “Salgın birinci başladığında tüketiciler iş ve gelir beklentileri konusunda hayli belirsizdiler. İş ve gelir beklentileri güzelleşti, fakat evvelki genişleme devrinin son birkaç yılındaki kadar olumlu değil” dedi.

Haziran endeksine ait son okuma birinci okumanın gerisinde kalsada pandeminin bu yana kaydedilen en yüksek ikinci düzey oldu.

Sonuçlar eyaletler büsbütün açıldıkça ve yeni Kovid-19 enfeksiyonları düşük düzeylere düştükçe tüketicilerin daha optimist hale geldiğini gösterdi.

Tüketiciler, enflasyonun gelecek yıl yüzde 4,2 artarak on yılın ikinci en yüksek düzeyi olmasını bekliyor. Fiyatların uzun vadede yüzde 2,8 artmasını bekliyorlar.

Ankete nazaran, mevcut şartlar göstergesi Haziran ayında 89.4’ten 88.6’ya düşerken, beklentiler ölçüsü 83.5’e yükseldi.

Comments are closed.