Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD’de perakende satışlar toparlanmada yavaşlamaya işaret etti

ABD’de Mayıs ayı perakende satış bilgileri, iki güçlü ayın akabinde gerileyerek ülkede toparlanmanın sürat kestiğine işaret etti.

Ülkede perakende satışlar Mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,3 daralma gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi perakende satışlarda daralmanın yüzde 0,7 olacağı tarafındaydı.

Araba hariç perakende satışlar tıpkı ayda yüzde 0,7 düştü. Bu bilgiye ait beklenti yüzde 0,4 artış olarak belirlenmişti. Çekirdek perakende satışlar Mayıs’ta yüzde 0,8 düştü. Anketteki beklenti çekirdek perakende satışların yatay kalması istikametindeydi.

İlgili Haberler

Mayıs verisi, seyahatlerin yine artması ve cümbüş yerlerinin açılmasıyla ABD’de mallara yönelik talebin daha da ölçülü hale geleceği sinyalini verdi. Tekrar de perakende satışların toplam pahası mayısta 620,2 milyar dolar oldu. Bu sayı pandemi öncesinde, Şubat 2020’de 526 milyar dolar seviyesindeydi.

Üretici fiyatlarında maliyet baskısı

Ülkede Mayıs ayına ait üretici fiyat endeksi dataları ise maliyet baskısının devam ettiğini gösterdi.

Buna nazaran Nisan ayındaki yüzde 0,6’lık artışı takiben Mayıs ayında da üretici fiyat endeksindeki aylık artış yüzde 0,8 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi aylık artışın yüzde 0,5 olması tarafındaydı.

Comments are closed.