usta kredi

ABD’de ikinci el araç fiyatlarında rekorlar sona geldi

ABD’de son devirde ikinci el araç fiyatlarında yaşanan rekor yükselişte birkaç neden tesirli oldu. Birtakım sebepler dala has gelişmeler olurken kimileri ise iktisadın tekrar açılmasından kaynaklı.

Araba fiyatlarındaki yükseliş, enflasyonun 1 yıldan uzun mühletin en yüksek düzeyine çıkmasında da tesirli olmuştu.

Kullanılmış araç ve kamyon fiyatları Nisan’da yüzde 10, Mayıs’ta yüzde 7.3 yükseldi. Pandemi kaynaklı arz talep istikrarındaki değişiklikler fiyatların yükselişine neden oldu.

Fed Lideri Jerome Powell da Salı günü yaptığı sunumda tüketici fiyatlarının görünümünden bahsederken araba piyasasındaki volatiliteye vurgu yapmıştı. Powell “enflasyonun yükselişinde büyük bir oranda iktisadın yine açılmasından direk etkilenen kullanılmış araç üzere kategorilerde yaşanan artış tesirli oldu” tabirini kullanmıştı. Powell bu tesirlerin beklentilerinden daha fazla olduğunu ve varsayımlarından daha kalıcı tesirler olabileceğini de belirtmişti.

Cox Otomotiv analisti Zo Rahim fiyatların tepe yaptığını ve bundan sonra gerileyebileceğini belirtti. Rahim “Haziran ayının birinci iki haftasında fiyat artış suratının gerilediğini görüyoruz. Tüketiciler son 12 ayda kıymetli oranda tasarruf yaptı ve bu tasarrufları araba üzere sağlam tüketim mallarına harcadı” yorumunu yaptı.

Comments are closed.