Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD Senatosu, teknolojide ABD’nin Çin’le rekabetine katkı sağlayacak tasarıyı onayladı

ABD Senatosu, Çin ile rekabetinde ABD’nin teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarına kıymetli katkı sağlaması beklenen kapsamlı yasa tasarısını kabul etti.

ABD Senatosunda haftalardır bekleyen tasarının Cumhuriyetçi senatörlerin de katkılarıyla geçmesi, Çin’le rekabet konusunda Demokratlarla Cumhuriyetçilerin bir ortaya gelebileceği konusunda değerli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

İlgili Haberler

ABD’nin teknolojik alanda Çin’le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi gayesiyle hazırlanan tasarı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı iletkenlerin üretimi içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe öngörüyor.

54 milyar dolarlık bütçe içinde 2 milyar dolarlık kısmın ise, arabalarda kullanılan ve bir müddettir üretiminde önemli sıkıntılar yaşanan çiplerin üretimi için ayrıldığı vurgulanırken, kelam konusu teknolojik paketinin birçok alanda yeni yatırımların önünü açacağı belirtiliyor.

Biden ise bir sonraki durağı Temsilciler Meclisi olan tasarının Senatodan geçmesine ait yaptığı yazılı açıklamada, bunun çok kıymetli bir paket olduğunu ve imzalamak için sabırsızlandığını söz etti.

Comments are closed.