Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD, paylaşacağı 55 milyon doz aşının daha dağıtım planını açıkladı

ABD’de Joe Biden idaresi, dünyayla paylaşacakları 55 milyon doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının dağıtım planını açıkladı.

Haziran sonuna kadar 80 milyon doz aşıyı dünya ile paylaşacaklarını duyuran ve 25 milyon doz aşının dağıtım planını ay başında açıklayan Biden idaresi, geri kalan 55 milyon doz için olan planı bugün açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, kelam konusu 55 milyon doz aşının yüzde 75’i Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) oluşturduğu Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’na (COVAX), yüzde 25’i ise gereksinim sahibi ülkelere dağıtılacak.

İlgili Haberler

COVAX programındaki yaklaşık 41 milyon doz aşının yaklaşık 14 milyonu, Latin Amerika ve Karayip ülkelerine verilirken, yaklaşık 16 milyonu ortalarında Bangladeş, Afganistan ve Pakistan’ın da bulunduğu Asya ülkelerine gönderilecek.

Afrika’ya ise COVAX kapsamında yaklaşık 10 milyon doz aşı bağışlanacak.

COVAX dışında kalan yaklaşık 14 milyon doz aşı da Irak, Batı Şeria, Gazze, Moldova, Bosna-Hersek üzere “bölgesel öncelik olan ve muhtaçlık sahibi” ülkelere bağışlanacak.

Biden idaresi haziranda dağıtılması planlanan 80 milyon doz Kovid-19 aşısının 25 milyon dozluk birinci kısmının dağıtım planını 3 Haziran’da kamuoyu ile paylaşmıştı.

Comments are closed.