Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD, İran merkezli birtakım internet sitelerine el konulduğunu doğruladı

ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün mahkeme kararları uyarınca, İran Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) tarafından kullanılan 33 internet sitesine ve Kataib Hizbullah tarafından yönetilen 3 internet sitesine ABD yaptırımlarını deldikleri için el koyduk.” tabirine yer verildi.

ABD Yabancı Varlıkları Muhafaza Ofisinin (OFAC) 22 Ekim 2020’de IRTVU’yu İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü tarafından yönetildiği için yaptırım listesine aldığına işaret edilen açıklamada, bu listedeki kurum ve kuruluşların internet sitesi ve domain hizmetlerinden, OFAC lisansı olmadıkça yararlanamayacağı kaydedildi.

Açıklamada IRTVU’nun yaptırım listesine alınma nedeninin de ABD seçimlerine ait yanlış bilgi yaymak olduğu anımsatılarak, el konulan 33 internet sitesinin domain adreslerinin OFAC onaylı olmadığı belirtildi.

Kataib Hizbullah’ın da 2 Temmuz 2009’da OFAC tarafından yaptırım listesine alındığını ve bu örgütün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “terör örgütü” olarak tanındığının kaydedildiği açıklamada, bu örgütle ilişkisinden ötürü el konulan 3 internet sitesinin de tekrar OFAC lisansına sahip olmadığının altı çizildi.

İlgili Haberler

Açıklamada, “El konulan internet siteleri ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Ofisi, İhracat Uygulamaları Ofisi ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından soruşturulmuştur. Ulusal Güvenlik Ünitesi Karşı İstihbarat ve İhracat Denetim Ünitesi ise el koyma sürecini gerçekleştirmiştir.” bilgisi yer almıştı.

– Yarı resmi Fars haber ajansı el konulma olayını duyurmuştu

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nda yayımlanan haberde, devlet televizyonuna ilişkin İngilizce yayın yapan “Press TV” ve Arapça yayın yapan “Al Alam” ile Yemen’deki Husilere ilişkin “Al Mesira” kanallarının internet sitelerinin domainlerine ABD tarafından el konulduğu ileri sürmüştü.

Kelam konusu sitelerin girişinde ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) ile ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Ofisinin logoları yer alıyor ve nükleer, biyolojik ve teknolojik kaçakçılıkla ilgili maddelerin kendilerine “el koyma” hakkını verdiği belirtiliyor.

Comments are closed.