Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD, düşük gelirli ülkeler için 500 milyon doz aşı satın alacak

Amerikan basınına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Biden’ın COVAX kapsamında düşük gelirli ülkeler ile paylaşılmak üzere 500 milyon doz Kovid-19 aşısı alacağını ve bu aşıların dağıtımının gelecek yıl içinde tamamlanacağını duyuracağını aktardı.

Kaynaklara nazaran, kelam konusu 500 milyon doz aşının 200 milyon dozu bu yıl içinde tamamlanacak.

ABD, haziran sonuna kadar 80 milyon doz aşıyı dünya ile paylaşmayı hedefliyor

İlgili Haberler

ABD idaresi, haziran sonuna kadar dünyaya 55 milyonu AstraZeneca, 25 milyonu ise Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson and Johnson olmak üzere 80 milyon aşı dağıtmayı amaçlıyor.

Biden, 3 Haziran’da dünya ile paylaşacakları 25 milyon doz aşının paylaşım programının ayrıntılarını açıklamış, “Bu dozların en az yüzde 75’i (yaklaşık 19 milyonu) COVAX aracılığıyla paylaşılacak. Bunun 6 milyon dozu Latin Amerika ve Karayipler’e, yaklaşık 7 milyonu Güney ve Güneydoğu Asya’ya, yaklaşık 5 milyonu Afrika’ya gidecek.” bilgisini paylaştı.

Biden, kalan 6 milyon dozun ise Kanada, Meksika, Hindistan ve Güney Kore dahil şu anda hadise artışı yaşanan, kriz halinde olan ülkeler ile paylaşılacağını söz etti.

ABD’nin AstraZeneca aşısını başka ülkelere göndermesi için ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA), bu aşının kullanımına onay vermesi gerekiyor.

Comments are closed.