usta kredi

AB, Türkiye ile göçmen mutabakatı için 3,5 milyar euroluk fonu pahalandırıyor

Avrupa Birliği (AB) Türkiye’ye Suriyeli göçmenlere 2024 yılına kadar konut sahipliği yapmaya devam etmesi için 3.5 milyar euroluk fon oluşturmayı pahalandırıyor.

Reuters’ın haberine nazaran toplam bütçesi 5.77 milyar euro olacak planın Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki insani yardım projelerine ayrılacağı ve AB’ye yeni bir göçmen akımı oluşmasının önüne geçmeyi ve 10 yıldır devam eden Suriye iç savaşı bitene kadar vakit kazanmayı amaçlıyor.

Bu meblağın direkt hükümetlerin kullanımına sunulmayacağı söz edildi. Türkiye ülkede bulunan ve sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli için 40 milyar dolar harcadı. Ankara AB fonunun direkt hükümete verilmesini talep ediyor.

Avrupa Komitesi’nin kelam konusu teklifinin yarın Brüksel’de gerçekleşecek dorukta 27 başkan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Lakin bu fon bir evvelki 6 milyar euroluk fon üzere kısmi
olarak AB ülkeleri tarafından karşılanmayacağı ve tamamı AB’nin ortak bütçesinden ödeneceği için teklifin Avrupa Parlamentesu’ndan da geçmesi gerekecek.

Comments are closed.