usta kredi

AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırım seçeneklerini kıymetlendirecek

Avrupa Birliği (AB) başkanları, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları da içeren ek kısıtlayıcı önlem seçeneklerini kıymetlendirme kararı aldı.

AB Önderler Doruğu’nun birinci günkü kısmı tamamlandı. Birinci günün akabinde tepe bildirisinin Rusya ile ilgili kısmı açıklandı.

AB Kurulu, Rusya idaresinin daha yapan bağlantı sergilemesi, ayrıyeten AB ve AB üyesi ülkelerle üçüncü ülkelere karşı aksiyonlarını durdurması tarafındaki beklentiyi bildirdi. Bildiride, AB’nin halinde değişiklik olabilmesi için Rusya’ya Minsk mutabakatlarını uygulaması daveti yer aldı.

Rusya’nın “zararlı, yasa dışı ve yıkıcı” faaliyetlerine karşı AB üyelerinin sağlam ve koordineli karşılık vermesinin değerinin altı çizilen bildiride, AB’nin ortaklarıyla uyum içinde elindeki araçlardan tam olarak faydalanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Bildiride, “Bu emelle AB Kurulu, AB Kurulu ve AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisini ekonomik yaptırımları da içeren ek kısıtlayıcı önlem seçeneklerini sunmaya davet etmektedir.” tabiri yer aldı.

AB başkanları ayrıyeten Birlik’in doğusundaki ülkelerle iş birliğinin geliştirilmesinin ve Orta Asya ile alakaların derinleştirilmesinin değerini vurguladı.

AB’nin, çıkarlarının bulunduğu alanlarda Rusya ile “seçici ilişki” kurulmasına açık olduğu belirtilen bildiride, bilhassa iklim ve etraf, sıhhat ile İran nükleer muahedesi, Suriye, Libya üzere memleketler arası sorunlarda koşulları ve kozları da içerecek somut seçenekler geliştirilmesi için AB Komisyonu’na ve AB Yüksek Temsilcisine davet yapıldı.

Bildiride, “AB Kurulu, bu kapsamda Rusya ile diyaloğun kuralları ve formatlarını araştıracaktır.” Tabiri kullanıldı.

AB başkanları, Rusya’da temel özgürlüklerin sonlandırılmasını ve sivil toplumun alanının daraltılmasını kınadı.

Comments are closed.