Ultimate magazine theme for WordPress.

AB Komitesi, 2022 bütçe taslağını hazırladı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, 2022 yılı bütçesinin 167,8 milyar euro olmasını, ek olarak üye ülkelere kurtarma programı çerçevesinde 143,5 milyar euro hibe dağıtılmasını teklif etti.

AB Komitesi, 2022 yılı bütçe taslağı teklifini açıkladı.

Taslağa nazaran, AB’nin 2022 yılı bütçesi 167,8 milyar euro olacak.

Kelam konusu bütçeye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik tesirlerine karşı hazırlanan kurtarma programı 143,5 milyar euro ek katkı sağlayacak.

AB Kurulu, bu kaynağı üye ülkelere hibe olarak dağıtacak.

İlgili Haberler

Bütçeden, Ortak Tarım Siyaseti’ne (CAP) 53 milyar euro, bölgesel kalkınma ve ahenk programlarına 36,5 milyar euro, memleketler arası iş birliği, kalkınma ve insani yardıma 14,8 milyar euro, araştırma ve geliştirme programlarına 13,1 milyar euro, stratejik yatırımlara 5,5, milyar euro, toplumsal ahenk ve eğitim programlarına 4,7 milyar euro, uzay araştırmalarına 2,1 milyar euro, çevreci dönüşüm programına 1,9 milyar euro, hudut güvenliğine 1,9 milyar euro, aday ülkeleri desteklemeye yönelik İştirak Öncesi Yardım Aracı’na (IPA III) 1,9 milyar euro, göçle ilgili harcamalara 1,3 milyar euro, savunma ve güvenliğe 1,2 milyar euro, Ortak Pazar’a ait programlara 905 milyon euro ve sıhhat programlarına da 789 milyon euro kaynak tahsis edilecek.

AB bütçesi, ekonomik toparlanma ve istihdam sağlamaya yönelik kıymetli yatırımlara katkı sağlayacak.

Bütçe, etraf gayeleri ile uyumlu ve dijital dönüşüme yardımcı olacak projelere öncelik verecek.

Açıklanan bütçe taslağı, AB Kurulu ve Avrupa Parlamentosu (AP) ortasında yapılacak müzakerelerin tamamlanmasının akabinde gerekli onayların alınmasıyla yürürlüğe girecek.

AB bütçesinde gelir kalemleri büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı, tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış bağlar, genişleme ve idari masraflardan oluşuyor.

AB bütçesinin kontrolünü ise Lüksemburg merkezli Avrupa Sayıştayı gerçekleştiriyor.

Comments are closed.