Ultimate magazine theme for WordPress.

AB-İngiltere uyuşmazlığı, Fastly’nin kesinti açıklaması, Çin’in enflasyonu – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – G-7 tepesi, AB-İngiltere ortasındaki uyuşmazlığın gölgesinde kalabilir, kısa mühlet evvel yaşanan global kesintiyi Fastly açıklıyor ve Çin enflasyonu, Perşembe günkü ABD TÜFE raporu öncesinde sahneyi hazırlıyor.

9 Haziran Çarşamba günü piyasaları hareketlendirebilecek beş gelişme:

1. AB-İngiltere çekişmesi G7 tepesini gölgede bıraktı

ABD Lideri Joe Biden, misyona geldiğinden bu yana birinci yurtdışı seyahati için Çarşamba günü İngiltere’ye, G7 doruğu için St. Ives’e gidiyor.

Düşük gelirli ülkelere nasıl daha fazla aşı sağlanacağı ve ilaç üreticilerinin fikri mülkiyet hakları konusundaki farklı görüşlerin ortasında Batıdaki koronavirüs aşılarının mevcudiyetiyle ilgili tartışmaların toplantıya hakim olması olası.

Bununla birlikte Perşembe günkü toplantı öncesinde İngiltere ve AB yetkilileri, Kuzey İrlanda üzerine yürütülen, yasal sürece dönüşme tehdidi bulunan bir tartışmayı çözmek için bir ortaya gelecek.

Kelam konusu tartışma, İrlanda kara hududu boyunca mal denetimlerini önlemek için İrlanda Denizi’nde ticari bir hudut yaratan Brexit mutabakatının bir kesimi olan Kuzey İrlanda Protokolü üzerine.

Sonuç olarak İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya ulaşan mallar, artık AB tarafından kural koşulan bir dizi farklı sıhhat ve güvenlik denetimlerinden geçmek zorunda ve bölgeye olan besin ve ilaç tedariki de etkilenmiş durumda.

İngiltere’nin geri kalanındaki tüccarların makul malları Kuzey İrlanda’da satmaya devam etmelerine müsaade veren ödemesiz devir 30 Haziran’da sona erecek ve İngiltere, mutabakatın birtakım kısımlarının uygulamasını bir sefer daha ertelemekle tehdit etti. Tek taraflı olarak ilan edilen yeni bir ek mühlet, muhtemelen AB tarafından yasal süreçle sonuçlanacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tartışmalı protokolü müzakere edip imzaladıktan sonra Brexit’le ilgili halinin ardında olarak iktidarda olmaya devam ettiğini düşünürsek toplantıda durumunu güçlü bir formda savunmaya devam edebilir.

Fakat Biden’den pek yardım alması mümkün değil. ABD’nin üst seviye birçok siyasetçisi, daha evvel, Brexit mutabakatı bozulursa İngiltere’nin ticari bir muahedeyi unutabileceğini söylemişti.

2. Borsa sakin; gözler Clover Health’te

Yatırımcılar, ABD’nin kıymetli enflasyon bilgileri öncesinde majör konumlardan kaçınırken Çarşamba günü ABD borsası büyük oranda değişmeyecek.

Dow Jones 10 puan düşerken S&P 500 %0,1 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,1 kazandı.

S&P 500 ve Dow Salı günü büyük oranda değişmeden kapatırken Nasdaq %0,3 yükseldi.

ABD’nin Perşembe günü yayınlanacak olan son enflasyon sayıları öncesindeki temkinlilik, faaliyeti sınırlıyor. Yatırımcılar, güçlü sayılar yüzünden Fed’in, ultra genişlemeci para siyasetini dizginlemek zorunda kalacak olmasından korkuyor.

Investing.com’a nazaran ekonomistler Mayıs ayı TÜFE okumasının, Nisan ayındaki %4,2 okumasını geçerek bir yıl öncesine nazaran 4.7% artmasını bekliyor.

Kurumsal gelişmelerde: yeni favoriler ortaya çıkarken birtakım pay senetlerinde süren çılgınlık devam edecek üzere görünüyor. Ferdi yatırımcılar, payda %86 artışa yol açarak rekor kırmasını sağladıktan bir gün sonra Clover Health (NASDAQ:CLOV) %17 üzerinde süreç gördü.

Sigortacı, artık Reddit’in WallStreetBets üzere forumlarında çılgınlığa yol açmış olan AMC Entertainment (NYSE:AMC) ve GameStop (NYSE:GME) üzere isimlerin önünde.

Bununla birlikte GameStop’un sahneden büsbütün inmesi pek mümkün görünmüyor. Çarşamba günkü kapanış sonrasında paylaşacağı raporda, 1,2 milyar dolar gelir üzerine ziyan paylaşması bekleniyor. Rapor sunacak öteki isimler ortasında Brown Forman (NYSE:BFb) var. Jack Daniels ve Chambord üreticisinin hem satış hem de kârında artış paylaşması bekleniyor.

3. Çin’in enflasyon okuması TÜFE için ortamı hazırlıyor

İlgili Haberler

Perşembe günü yayınlanacak olan Mayıs ayı ABD TÜFE raporu öncesinde piyasalar bu hafta çoğunlukla gergindi. Bu, Fed’in gelecek haftaki toplantısı öncesinde paylaşılacak son büyük iktisat datalarından biri olacak ve yüksek bir sayı, merkez bankasının aksiyon almasına yol açabilir.

Çin’in enflasyon bilgileri kılavuz oluşturacaksa piyasa haklı olarak nefesini tutarak bekliyor.

Çin’in fabrika kapısı fiyatları, artan emtia fiyatlarının tesiriyle Mayıs ayında 12 yılın en süratli yıllık temposunda yükseldi.

Çin’in ÜFE oranı ham petrol, demir cevheri ve demir olmayan metallerde görülen büyük fiyat artışları yüzünden yıllık %9,0 yükselerek nisan ayında yaşanan %6,8’lik artıştan oldukça yüksek bir sıçrama yaşadı.

Üretici fiyatlarındaki bu artış, Çin’in tüketici enflasyonunu şimdi o kadar etkilemedi. Mayıs ayı TÜFE okuması, sekiz ayın en büyük yıllık artışına karşın hala hükümetin resmi gayesi olan %3’ün hayli altında.

Bu da Çin Merkez Bankası’nın şimdilik endişelenmesi gerekmediği manasına geliyor lakin Perşembe gününden sonra Fed, o kadar şanslı olmayabilir.

4. Fastly yazılım yanılgısını sorumlu tutuyor

Salı günü global çapta yaşanan internet kesintisinin gerisindeki isim Fastly (NYSE:FSLY), kesintiye yol açan şeyin bir yazılım yanlışı olduğunu ve müşterilerinden birinin, ayarlarını değiştirmesinden ötürü tetiklendiğini söyledi.

Şirket, üst seviye mühendislik ve altyapı yöneticisi Nick Rockwell tarafından yapılan bir paylaşımda “bu kesinti genel ve şiddetli oldu ve etkilenen müşterilerimiz ve onlara bağlı olan herkesten nitekim özür dileriz” dedi.

Sorun kısa müddette tespit edildi, teşhis edildi ve çözüldü, Fastly paylarının Salı günü yaşadığı %4 civarı kaybı geri almasına yardımcı olarak yaklaşık %11 yüksek kapatmasını sağladı. Pay fiyatı Çarşamba günü piyasa öncesinde yaklaşık %2 yüksek.

CCS Insight baş analisti Ben Wood, bir Reuters raporunda “böyle olaylar internetin kırılganlığını ve parçalanmış bir teknolojiye olan bağımlılığını gösteriyor. İronik olarak tıpkı vakitte kendi tabiatında olan gücünü ve ne kadar süratli toparlanabileceğini de gösteriyor” dedi.

“Böyle bir kesintinin dünya genelinde manşetlere düşmesi, ne kadar ender olduğunu gösteriyor.”

Durum bu türlü olsa da İngiltere hükümetinin siteleri, Reddit ve Amazon (NASDAQ:AMZN) dışında The Guardian ve New York Times üzere haber sağlayıcılarını da etkilediği düşünülürse bu olay tıpkı vakitte internetin yalnızca birkaç altyapı şirketine bağlı oluşuna dair soru işaretlerini de gündeme getiriyor.

Fastly, müşterilerin son kullanıcılara süratli ve inançlı bir biçimde içerik taşımasına ve saklamasına yardımcı olmak ismine dünya çapında stratejik olarak yerleştirilmiş bir küme sunucuyu çalıştırıyor.

5. Ham petrol artan iyimserlikten faydalanıyor

Çarşamba günü ham petrol fiyatları yükseldi. Başta ABD olmak üzere global iktisatların güzelleşmeye devam etmesiyle, yakıt talebine ait inanç artıyor.

WTI %0,2 artışla 70,21 dolar olurken Brent %0,2 yükselişle 72,39 dolara ulaştı.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı rapora nazaran 4 Haziran ile biten haftada stoklarda 1,2 milyon varil düşüş yaşandı. Şayet ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu ile teyit edilirse bu, stoklarda düşüş yaşanan üçüncü hafta olacak.

Öte yandan EIA, bu yıl ABD’deki yakıt tüketimine dair kestirimini günlük 1,49 milyon varile çıkardı. Birinci iddiası 1,39 milyon varildi.

ABD ayrıyeten Fransa, Kanada ve Almanya üzere birçok ülke için çıkardığı seyahat ikazlarını da çekti. Böylelikle denizaşırı hava seyahatleri üzerindeki kısıtlamaların azaltılma mümkünlüğü var.

Petrol fiyatlarını destekleyen öbür gelişme, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Salı günkü açıklamalarından sonra İran petrolünün global pazara tekrar dönme muhtemelliğine dair kuşkular oldu. Blinken, İran nükleer mutabakata tekrar dönse bile Tahran üzerindeki yüzlerce ABD yaptırımının, uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

Bununla birlikte yılın başından beri %40 üzerinde artış yaşayan ham petrol fiyatlarının, daha ne kadar yükselebileceği tartışılır.

ING analistleri, “OPEC+’nın piyasadan çektiği günlük 6 milyon varil üzerindeki atıl kapasiteden ötürü daha fazla artış yaşanmasının sonlu olacağını düşünüyoruz” dedi. “Gelecek aylarda küme, muhtemelen bu kapasitenin daha fazlasını pazara tekrar getirme baskısı altında kalacak, bilhassa mevcut fiyat etrafında olmaya devam edersek.”

Comments are closed.