usta kredi

AB Başkanlar Doruğu’nda Türkiye açıklamaları

Avrupa Birliği (AB) Önderler Doruğu’nda, AB ülkelerinin devlet ve hükümet liderleri, AB Komitesinden, Türkiye’deki Suriyeliler için sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi.

AB Doruğu devam ederken Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının akabinde tepe bildirisinin Türkiye hakkındaki kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Kurulu’nun Doğu Akdeniz’deki durumu ve AB-Türkiye ilgilerini yine görüştüğüne dikkat çekilen bildiride, Doğu Akdeniz’de inançlı ve istikrarlı bir etrafın, Türkiye ile karşılıklı yararlı ve iş birliğini geliştiren ilgilerin, AB’nin stratejik çıkarına olduğu vurgulandı.

Bildiride, Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşmesinin olumlu karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği tabir edildi.

AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir biçimde ortak çıkarları içeren pek çok alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğuna işaret edilen bildiride, AB başkanlarının AB ile Türkiye ortasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not ettiği belirtildi.

– Gümrük Birliği ve yüksek seviyeli diyalog

Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik yetkilendirmenin, AB Kurulu’nda ek yönlendirme ile kabul edilebileceği lisana getirilen bildiride, mevcut Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanan dertlerin giderilmesi ve bunun AB üyesi bütün ülkelere faal biçimde uygulanması gerektiği kaydedildi.

Bildiride, AB önderlerinin göç, sıhhat, iklim, terörle uğraş ve bölgesel sıkıntılar üzere karşılıklı çıkara dayalı hususlarda Türkiye ile yüksek seviyeli diyalog hazırlıklarını not ettiği vurgulandı.

– Suriyeliler için resmi teklifin sunulması istendi

Bildiride, “AB Kurulu, AB Komitesine Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin öbür kısımlarındaki Suriyeli mülteciler ve mesken sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması davetini yapmaktadır.” denildi.

Kıbrıs konusundaki tahlilin siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği tarafındaki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB önderlerinin kapalı Maraş’ın statüsünün değerine vurgu yaptığı, BM Güvenlik Kurulu kararlarının uygulanması için davette bulunduğu tabir edildi.

AB Kurulu, İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs bahisli görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından ıstırap duyulduğunu, AB’nin süreci desteklemede etkin rol oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin kaygı kaynağı olduğu savunulan bildiride, siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın gaye alındığı ileri sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bayan haklarında gerilemeye neden olduğu sav edildi.

Bildiride, “AB Kurulu, bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB’nin ortak çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin tahliline olumlu katkı yapmasını beklemektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Comments are closed.