Ultimate magazine theme for WordPress.

AB Avrupa’yı ‘dönüştürecek’ 1 trilyon dolarlık tahvil ihracını başlatıyor

Avrupa Birliği, koronavirüs pandemisinin yarattığı tahribatı finanse etmek gayesiyle 5 yılda yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil ihraç edecek.

Birlik, Yeni Jenerasyon AB (NGEU) programı kapsamında 10 yıllık tahvil ihalesine çıkacak. Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde bir mülakatında NGEU dayanağının Avrupa’nın geleceğini ‘dönüştüreceğini’ söyledi.

İlgili Haberler

AB daha küçük bir mali dayanak programı olan “SURE“ kapsamında pandeminin olumsuz tesirlerini hafifletmek için tahvil ihraç etmiş, lakin beklentilerin altında kalmıştı. Birlik yalnızca bu yıl 100 milyar euroluk uzun vadeli tahvil ihracına hazırlanıyor. Ekim ayındaki ihracından bu yana 10 yıl vadeli MÜDDET tahvilleri ile Alman tahvilleri ortasındaki makas en geniş aralığa yakın seyrediyor.

AB geçen haftaki yatırımcı toplantısında Ağustos ayındaki yaz tatili öncesi konsorsiyumlu üç NGEU tahvil ihracı gerçekleşeceğini duyurdu. NGEU yeşil tahvil ihraç çerçevesinin ise Eylül ayında yayınlanacağı belirtildi. İhraçların yaklaşık üçte birine denk gelen 800 milyar euro’nun yeşil tahvil ihracı olması planlanıyor.

Bölgede iktisatların tekrar açılması ve tüketici fiyatlarında ivmelenme beklentisiyle getiriler son aylarda yükselirken MÜDDET tahvillerine olan talep de azalıyor.

Comments are closed.