Ultimate magazine theme for WordPress.

AB, Arçelik’in Whirlpool satın almasını onayladı

Arçelik’in son devirde Hitachi ile birlikte en değerli satın alma atılımlarından biri olan Whirlpool süreciyle ilgili Avrupa Birliği’nden onay çıktı.

Arçelik’in, ABD merkezli Whirlpool’un Türkiye’deki merkezini 78,3 milyon euroya satın aldığı Mayıs ayında açıklanmıştı. Bu açıklamada Whirlpool’un Manisa’daki işletmesi içerisinde yer alan, 2 fabrikası ve depolama alanı bulunan Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi satın almak üzere muahede imzalandığı belirtilmişti.

Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 134 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 245 bin metrekarelik alanda bulunan üretim tesislerinde soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi gerçekleştiriliyor.

İlgili Haberler

Arçelik’in yatırım yaptığı yıllık 2,7 milyon adet üretim (1,3 milyon adet soğutucu ve 1,4 milyon adet çamaşır makinesi) kapasitesine sahip olan fabrikalardan 3 yıl boyunca Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine ihracat gerçekleştirilecek.

Sürecin kapanması için ilgili otoritelerin onayı bekleniyordu.

Bloomberg HT yayınına katılan Arçelik CFO’su Polat Şen, Arçelik’in Hitachi satın almasının akabinde, bir öbür yurtdışı yatırım Whirlpool ile birlikte şirketin gelirlerinde yurtdışı hissesinin gelecekte yüzde 75’i aşabileceğini öngörmüştü.

Comments are closed.