Ultimate magazine theme for WordPress.

AB, Almanya’nın Kovid-19 sonrası yatırım planını onayladı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, AB’nin 800 milyar euroluk kurtarma fonundan yararlanmak için Almanya’nın sunduğu 25,6 milyar euroluk yatırım planına onay verdi.

Komiteden yapılan açıklamada, fonun Almanya’nın Kovid-19 salgınından daha güçlü bir formda çıkmasına yardımcı olmada değerli rol oynayacağı belirtildi.

Yatırım planının AB’nin kaidelerini sağladığına işaret edilen açıklamada, AB’den gelecek paranın en az yüzde 42’sinin iklimi müdafaaya yönelik projeler için harcanacağı bildirildi.

İlgili Haberler

Almanya, AB’den gelecek kelam konusu fonun yüzde 52’sini ise kamu hizmetleri için dijital teknolojilere harcayacak. AB, Almanya’ya sağlanacak fonun birinci dilimini gelecek ay 2,3 milyar euro olarak aktaracak.

AB Komitesi, Mayıs 2020’de salgının ekonomik sonuçlarıyla çaba için yaklaşık 800 milyar euroluk bir kurtarma paketi kurulmasını teklif etmişti. Uzun süren müzakerelerin akabinde AB üyesi ülkeler, Aralık 2020’de paket konusunda anlaşmıştı.

AB’nin üye ülkeler için öngördüğü 800 milyar euroluk paketten 191 milyar euro ile “aslan payını” İtalya alacak. Kelam konusu ölçünün 69 milyar eurosu hibe olacak.

Comments are closed.