Ultimate magazine theme for WordPress.

AB 10 bankayı kurtarma fonu tahvil ihraçları dışında bıraktı

Avrupa Birliği, tahvil piyasasının en büyük oyuncuları da dahil olmak üzere 10 bankayı, rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 800 milyar euroluk kurtarma planını finanse edecek rekor tahvil ihraçlarının dışında bıraktı.

Financial Times’ın hususa yakın kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran, JPMorgan, Citigroup, Bank of America ve Barclays’in de ortalarında olduğu bankalara, NextGenerationEU olarak bilinen programı fonlamak için bugün gerçekleştirilecek 10 yıllık tahvil ihracına katılamayacakları bildirildi.

Habere nazaran bankalara yapılan bildirimin münasebeti olarak daha evvelden piyasa hilesi skandallarına dahil olmaları gösterildi.

İlgili Haberler

5 yılda 1 trilyon euroluk borçlanma maksadı

Avrupa Birliği, koronavirüs pandemisinin yarattığı tahribatı finanse etmek maksadıyla 5 yılda yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil ihraç edecek.

Birlik, Yeni Kuşak AB (NGEU) programı kapsamında 10 yıllık tahvil ihalesine çıkacak. Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde bir mülakatında NGEU dayanağının Avrupa’nın geleceğini ‘dönüştüreceğini’ söyledi.

AB daha küçük bir mali dayanak programı olan “SURE“ kapsamında pandeminin olumsuz tesirlerini hafifletmek için tahvil ihraç etmiş, lakin beklentilerin altında kalmıştı. Birlik yalnızca bu yıl 100 milyar euroluk uzun vadeli tahvil ihracına hazırlanıyor.

Comments are closed.