Ultimate magazine theme for WordPress.

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Global ve yurtiçi piyasalar ABD enflasyonu ve Avrupa Merkez Bankası toplantısına sahne olan bir haftayı geride bıraktı. ABD’de enflasyon yüzde 5 ile 13 yılın doruğundaki seyrini korurken, piyasalardaki fiyatlamalar genişlemeci siyasetlerin devamına yönelik beklentilerle şekillendi. Tahvil piyasasında buna paralel düşüş hareketi görüldü.

Yurtiçinde Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi hangi başlıkların öne çıkacağı ve hızlanan aşılama programı aba başlıklar oldu.

İşte 7 başlıkla geçen hafta

1- ABD’de enflasyon 13 yıl sonra birinci sefer yüzde 5’i gördü

ABD’de enflasyon Mayıs ayında beklentileri aşarak yıllık yüzde 5 olarak gerçekleşti, aylık yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Enflasyon en son Ağustos 2008’de bu düzeylere ulaşmıştı.

Enflasyon verisine ait Bloomberg anketindeki beklentiler, tüketici fiyat endeksinde yıllık yüzde 4,7, aylık yüzde 0,5 artış yaşanacağı tarafındaydı.

2- AMB’den pandemi alım programı yönlendirmesi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tutma kararı aldı.

AMB pandemi acil alım programı fiyatını 1,85 trilyon euroda tutarken programın kayda kıymet halde daha süratli devam edeceğini vurguladı.

AMB Lideri Christine Lagarde, “Pandemi alım programının sona erdirilmesine ait tartışmalar vakti gelince olacak, şimdi bunun için erken.” tabirlerini kullandı.

3- NATO doruğu için Biden’ın çantasında neler var?

İlgili Haberler

Birinci yurtdışı gezisini Avrupa’ya gerçekleştirecek olan ABD Lideri Joe Biden, NATO’nun önderler doruğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek.

Biden’ın gündeminde ise Avrupa için demokrasi ittifakının sağlamlaştırılması, Türkiye içinse S-400 ve bölgesel gelişmeler yer alıyor.

4- EURO 2020’de santra vuruşu yapıldı

EURO 2020 A Ulusal Grubumuzun, konut sahiplerinden İtalya ile yapacağı maçla başladı.

Salgın nedeniyle bir yıl ertelenen Avrupa Şampiyonası’na tarihte birinci defa ikiden fazla ülke mesken sahipliği yapacak. Tam kapasiteyle hizmet vermeye hazırlanan Macaristan’daki Puskas Arena dışındaki statlara, ülkelerdeki Kovid-19 önlemlerine nazaran sonlu sayıda seyirci alınacak. Turnuvanın iktisatta yarattığı tesirle de Avrupa’nın gündeminde birinci sıralarda yer tutması bekleniyor.

5- İki meslek kümesi daha aşı programına alındı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kargo çalışanlarının, kuryelerin, taksi ve dolmuş esnafının 12 Haziran’dan itibaren aşı olabileceğini bildirdi.

6- İç borçlanmada kamu bankalarının yükü rekor düzeyde

Hazine’nin iç borçlanması içinde kamu bankalarının hissesi Nisan ayı itibariyle rekor düzeye yükseldi. Kamu bankalarının iç borçlanmadaki yükü salgın yılı olan 2020’nin ortalarından bu yana yükseliş eğilimi içindeydi.

Hazine’nin gerçekleştirdiği borçlanmalarda yabancı yatırımcıların ve özel bankaların ilgisizliği kamu bankalarının yükünü artıran ögelerin başında geldi.

7- Elvan: TÜFE-ÜFE makası rahatsız ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son devirde üretici ve tüketici fiyatları ortasında artan makas bizi hayli rahatsız ediyor” dedi. Elvan, Ankara Sanayi Odası’nda yaptı konuşmada, “Üretici fiyatlarının süratli yükselişinde döviz kuru geçişkenliği ve artan global emtia fiyatları temel bir rol oynuyor” tabirini kullandı.

Comments are closed.