Ultimate magazine theme for WordPress.

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB siyaset faizini sabit bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası, piyasa beklentilerine paralel biçimde siyaset faiz oranını sabit tutarken, karar metninde “mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği” tabirlerine yer verdi.

2- Fed faiz değiştirmezken, 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördünü açıkladı

Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi ve 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Fed’in 2021 yılına ait büyüme beklentilerindeki güncelleme, ekonomik aktiviteye yönelik optimist bakışını da ortaya koydu.

3- Biden ile Erdoğan NATO Tepesi’nde görüşme gerçekleştirdi

Brüksel’de düzenlenen NATO Tepesi’ne katılan ve tepe kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme gerçekleştiren ABD Lideri Joe Biden, “Erdoğan ile çok âlâ bir toplantı gerçekleştirdik, gruplarımız çalışacak.” açıklamasında bulundu.

4- Çin’le swap mutabakatı 35,1 milyar TL artışla yenilendi

TCMB, Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) mutabakatının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştığını duyurdu.

İlgili Haberler

TCMB’den yapılan açıklamada, artırılan kelam konusu sayının 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle TCMB hesaplarına girdiği duyuruldu.

5-Euro Bölgesi’nde TÜFE Mayıs’ta arttı

Güç fiyatlarındaki sert yükseliş ve hizmet dalındaki artışla Euro Bölgesi enflasyonu Mayıs’ta yükseldi.

Eurostat bilgilerine nazaran, enflasyon aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda yüzde 2 arttı. Böylelikle enflasyon Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon maksadının üzerine çıktı.

6- Konut fiyatlarındaki artış rekor tazeledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hazırladığı konut fiyat endeksi Nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 2 oranında artarken, geçen yıla nazaran yüzde 32,4 artış kaydetti.

Yeni konutlar için fiyat endeksi geçen yıla nazaran yüzde 35,6 artarken yeni olmayan konutlar fiyat endeksi ise yüzde 31,6 artış gösterdi.

7- AB, ABD’de yaşayanlara yönelik seyahat kısıtlamasını kaldırdı

Avrupa Birliği (AB), potansiyel koronavirüs varyantlarının yayılmasına ait telaşlara karşın, olağanlaşma yolundaki son adımlardan birini de atarak, ABD vatandaşlarının AB ülkelerine olan seyahat kısıtlamalarını kaldırdı.

Comments are closed.