Ultimate magazine theme for WordPress.

45 yaş üzerine aşılamalar başlıyor

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la çaba kapsamında yarın prestijiyle 45 yaş üzerindeki, gelecek pazartesiden itibaren de 40 yaş üzerindeki tüm vatandaşların aşı programına dahil edileceğini bildirdi.

Bakan Koca, görüntü konferans prosedürüyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Heyeti toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, toplantıda aşılama programı ve yerli aşı çalışmalarının ele alındığını belirtti.

Artık hangi kısıtlamaların uygulanacağı, hangi önlemlerin alınacağı telkinleri için değil, olağanlaşmayı daha süratli ve inançlı nasıl sağlayacaklarına yönelik bilgiler vermek için açıklama yaptığına işaret eden Koca, şöyle konuştu:

“Uzunca bir müddetten beri hayatın her alanını kuşatmış bir uğraş veriyoruz. Artık gündemimiz aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa müddette nasıl döneceğimizdir. Bu sıkıntı günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın. El ele parklarda yürüyeceğimiz, tatili tatil üzere yapabileceğimiz, gündemimizi salgının değil, bizim belirleyeceğimiz günlerin arifesindeyiz.”

45 yaşın üzerindeki vatandaşların aşılanması yarın başlıyor

Bakan Koca, inançla eski günlere dönülebilmesi için üç mevzunun ehemmiyetine dikkati çekerek “İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa müddette kazanmamız için birinci koşul. İster yaş ister meslek kümesi sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen vakit kaybetmeden aşınızı olun. Yarın prestijiyle 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak.” diye konuştu.

İkinci kıymetli bahsin aşılama ile toplumsal bağışıklık elde edilene kadar ferdî önlemlere odunsuz uyulması olduğunu vurgulayan Koca, aşı olan vatandaşların da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar önlemlere uyması gerektiğini söyledi.

İlgili Haberler

“Yerli aşımızın son fazı için gönüllülerimizi aşılayacağız”

Bakan Koca, aşının hami olması için belli bir müddet geçmesi gerektiğine dikkati çekerek üçüncü değerli hususun ise salgın denetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Koca, şunları kaydetti:

“Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz üzere çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son kademeye geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan faz 3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son evreye geldi. Salgın denetiminin sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu kıymetli gelişmeyi daima birlikte yaşayacağız.

Aşıların muhakkak mühlet ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan bireylerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu mevzuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı bedellendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel bilgileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı katılaştırmış olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi tarzlarla kullanılabileceğini belirleyeceğiz.”

“Gün üzere aydınlık, sağlıklı ve keyifli günler yakındır”

Sıhhat Bakanı Koca, “Umarım artık Sıhhat Bakanını daha az görecek, sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en kıymetli haberin yerli aşımızın başarısı ve salgının son bulduğu açıklaması olacağını görüyor ve o günü iple çekiyorum. Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün üzere aydınlık, sağlıklı ve keyifli günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir. Bu güce itimadın.” diye konuştu.

Comments are closed.